(Hippolytus de Marsiliis) - (Hippolyti de Marsiliis bononiensis v. i. d. cele...
Til salg1.118 kr.
Beskrivelse
(Hippolytus de Marsiliis) - (Hippolyti de Marsilii, (Hippolytus de Marsiliis) - (Hippolyti de Marsilii, genre: -, Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Den viste bog er en juridisk opslagsbog fra den tidlige nye tid med titlen „Repertorium ad omnia singularia“, skrevet af Hippolytus de Marsiliis (Ippolito Marsili, 1451–1529), en kendt italiensk jurist og professor fra Bologna.
Værket er et alfabetisk ordnet register over „Singularia“ – det vil sige enkeltstående, særlige retsfald eller retsproblemer.
Forside samt eventuelt 48 unummererede sider mangler.
Om Catawiki
Catawiki er en hollandsk-baseret online auktionsplatform, der blev grundlagt i 2008. Vi er kendt for at specialisere os i auktioner af sjældne og usædvanlige varer. Hos Catawiki har vi et specialiseret team af eksperter, der vurderer og verificerer genstande, inden de bliver sat til auktion, for at sikre ægthed og kvalitet.
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.