Billedgalleri
(1/4)
Saïdou Dicko (1979) - La sieste sous le manguier
Til salg13.410 kr.
Beskrivelse
Photography, Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Saïdou Dicko er født i 1979 i Déou i Burkina Faso. Han bor og arbejder i Paris.
Ved 5-årsalderen lærer Dicko, Peulh-gedesamler, at tegne ved at indfange skyggerne af sine får på Sahel's jord. Selvuddannet kunstner og fotograf siden 2005, kan han lide at sammenligne modsætninger for at tale til os om lighed, enhed og moderlig kærlighed. Gennem sine installationer, der blander video, fotografi og maleri, præsenterer han os for poetiske værker, der afslører ham mere og mere dag for dag.
Premieret ved hans første udstilling Off af Dakarbiennalen i 2006. Han er i dag til stede ved mange internationale begivenheder (biennaler, messer, udstillinger).
Om Catawiki
Catawiki er en hollandsk-baseret online auktionsplatform, der blev grundlagt i 2008. Vi er kendt for at specialisere os i auktioner af sjældne og usædvanlige
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
Annonce-ID | 10979499 |
---|---|
Sidst redigeret | 13.6.2025 kl. 06:30 |