Billedgalleri
Goldendoodles F1 hvalpe
Varebeskrivelse
Vi planlægger goldendoodle F1 hvalpe (50%golden retriever/50% rød/fawn farvet storpuddel)
Goldendoodles er en fantastisk familiehund, de har et blidt og venligt sind, de er meget lærenemme,har en pels der fælder minimalt og er allergivenlige.
De elsker leg og motion, men kan også sagtens finde ro, når de er derhjemme.
De knytter sig til deres ejere og vil helst være tæt på familien.
Vi parrer vores helt fantastiske golden retrievertæve Molly, med den smukkeste fawn farvet storpuddel som far til kuldet. Vi forventer, at hun går i løb sidst juni/først juli og derfor føder omkring midt september.
Molly er 4 år , 52 cm og 29 kg, familiehund, vant til mennesker i alle aldre sund og rask, utrolig kærlig, MEGET social, skønneste familiehund, lærenem, imødekommende over for både dyr og mennesker. Nysgerrig, fuld af gå på mod, legesyg, energisk og utrolig godmodig.
Far til hvalpene er 3 år, 58 cm og 22 kg. En super flot rød/fawn farvet storpuddel , sund og rask, kærlig og blid, energisk og nem at træne. Imødekommende over for både mennesker og andre dyr.
Han er far til flere skønne kuld hvalpe.
Hvalpene kommer til at vokse op midt i vores hjem. (Vi er mor,far og tre børn på 7, 16, og 19 år, samt morfar på 85 år;) og så har vi høns.
Vi sikrer os, at hvalpene dagligt vænner sig til menneskelig berøring og duft.
De vil blive “trænet” i dagligdagens, lyde,lugte og gøremål, som vaskemaskine, musik, støvsuger, føntørre osv.
Tilvænning af berøring af poter,ører, mund og maver.
Mærke forskellige materialer/teksturer, græs, gulvtæppe, fliser, plastik, gummi osv.
Gæster (børn og voksne der besøger vores hjem)
Lidt lydtræning (torden, nytårskrudt, trafik, hunde)
Gå på små forhindringer
En tur ud i det blå med line og halsbånd på, samt en lille rask køretur i bil.
Kaldeøvelser og lidt renlighedstræning.
Alle hvalpe er inden fraflytning til deres nye hjem:
- [ ] Sundhedsundersøgt
- [ ] Chippet
- [ ] Registreret i dansk hunderegister
- [ ] Ormebehandlet
- [ ] Har sundhedsbog med vaccinationsattest
- [ ] Hvalpepakke med et tæppe el. en bamse der dufter af mor/søskende, samt der medfølger også en pose gratis hvalpefoder (den vi fodrer med) (hvis man som vi anbefaler, køber to sække med fra vores leverandør)samt lidt andre små overraskelser.
- Hvis I allerede nu ved, at I er interesseret I, at komme på venteliste, så skriv en besked på sms :-)
Når hvalpene er klar til det, vil det efter aftale, selvfølgelig være muligt, at komme forbi og se hvalpene. Hvis du/I beslutter jer for en hvalp, så kan du/I tiden derefter, følge dem i form af flere besøg, samt på billeder og video på Facebook, hvor vi opretter og lægger billeder og videoer op fra både før, under og efter fødslen.
Facebook-gruppen er kun for interesserede købere.
Når man besluttet sig for, at man gerne vil købe en af hvalpene, betaler man et depositum på 3500 kr. for at komme på ventelisten. (Depositummet bliver fratrukket prisen på hvalpen ved endelig køb) springer man fra betales depositum IKKE tilbage.
Skriv endelig til os og fortæl hvad I kan tilbyde hvalpen.
Vi forbeholder os retten til, at vælge og fravælge interesserede købere, da det er MEGET vigtig for os, at hvalpene får gode, kærlige,matchende og deres forever hjem.
Hvalpene er klar til afrejse når de er 8 uger gamle (forventeligt omkring uge 45)
Prisen for hvalpene er 15.000 kr
Vi glæder os til, at høre fra jer😊
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 9.6.2025 kl. 22:23 ・ Annonce-ID: 10907260