Billedgalleri
Fajanceskål – Royal Copenhagen, model 429/2883
Til salg
Fragt fra 14,99 kr. + Tryg betaling 12 kr. Fragten er en tilbudspris og kostede oprindeligt 29,99 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Firkantet fajanceskål med blå dekoration, fremstillet af Royal Copenhagen som del af deres populære Baca-serie. Mål: 17 × 17 × 3,2 cm. Klassificeret som 3. sortering, men fremstår i pæn stand uden synlige afslag eller misfarvninger.
Designet tilskrives Kari Christensen, en af de kunstnere der arbejdede under Nils Thorsson i Baca-stilen, som var kendetegnet ved geometriske og naturinspirerede motiver i koboltblå og brunlige nuancer. Serien blev produceret i 1960’erne og 70’erne og er i dag eftertragtet blandt samlere for sin dekorative styrke og tidstypiske formsprog.
(A001)
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 15.10.2025 kl. 16:42 ・ Annonce-ID: 1090621



