Billedgalleri
Erik Jørgensen sofa EJ50-3 og to stole EJ50-1
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - med synlige brugsspor
Dybde: 80 cm
Højde: 70 cm
Bredde: 238 cm
EJ 50-sofaen (EJ50-3) af EJ Desigteam (Erik Jørgensen) er en minimalistisk sofa i kubistisk form.
Den elegante sofa er i det fineste Vegeta anilin læder med løse sædehynder. Kvaliteten er i top, da den er bygget op på en skjult rustfri stålramme og med ben i samme stål.
Farven er lys cognac, som er startet lysere og nu har patina, som gør den mere interessant at se på.
Der har været et par små reparationer på sofaen, og derfor er prisen sat derefter.
Stolene (EJ50-1) har samme gode siddekomfort som sofaen.
Nyprisen for sættet er 165.000 kr. og for stolene 40.000 kr stykket
Vores pris er samlet 35.000 kr.
Vi tager imod bud, men ingen skambud please.
Vegeta er et anilin læder, der er vegetabilsk garvet med Mimosa bark og har en let overfladebehandling. Vegeta er en smuk naturlig læder, der føles utrolig blød. Den eksklusive læder har først en meget lys farve, men vil ændre farve med tiden til en mørkere patineret version.
ANILIN Anilin læder er det ypperste inden for læder. Det er produceret af de mest eksklusive råhuder. Læderet har en naturlig overflade, og man kan se små åbne porehuller i læderet. Med anilin læder opnår man en fantastisk siddekomfort fordi læderet er åndbart. Med anilin læder skabes et unikt udtryk, da det med tiden får sin helt egen patina. Læderet vil falme, hvis det udsættes for direkte sollys. Anilin læder er det bedste fra naturen, hvorfor naturmærker vil være synlige på huden. Læderet har fået en let fedtimprægnering.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 8.6.2025 kl. 17:28 ・ Annonce-ID: 10861235