Billedgalleri
❤️ CARLSBERG 14 KUNST ÅRS BØGER RIGT BILLED ILLUSTRERET EN HISTORISKE SAMLING
Til salg
700 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
𝗘𝗟𝗗𝗢𝗥𝗔𝗗𝗢 𝟮𝟬𝟮𝟲 𝗘𝗩𝗘𝗡𝗧𝗬𝗥 𝗗𝗕𝗔 𝗠𝗔𝗥𝗞𝗘𝗗 𝗙𝗥𝗜𝗧𝗦
𝗦𝗘 𝗔𝗟𝗟𝗘 𝗠𝗜𝗡𝗘 𝗢𝗣𝗦𝗟𝗔𝗚 𝗠𝗘𝗗 𝗗𝗕𝗔 𝗟𝗢𝗚𝗜𝗡:
https://www.dba.dk/profile/ads?userId=197971827
𝗦𝗞𝗥𝗜𝗩 𝗦𝗠𝗦 (𝗧𝗟𝗙 𝟰𝟮𝟲𝟱𝟬𝟲𝟳𝟴) 𝗘𝗟𝗟𝗘𝗥 𝗗𝗕𝗔 𝗞𝗨𝗡𝗗𝗘 𝗠𝗘𝗗𝗟𝗘𝗠𝗦 𝗕𝗘𝗦𝗞𝗘𝗗𝗘𝗥 𝗠𝗩𝗛 𝗙𝗥𝗜𝗧𝗦 𝗝 (𝗔𝗙𝗛𝗘𝗡𝗧 & 𝗕𝗘𝗧𝗔𝗟 𝗜 𝗩𝗔𝗟𝗕𝗬) (𝗦𝗘𝗡𝗗𝗘𝗥 𝗜𝗞𝗞𝗘)
(𝗦𝗢𝗠 𝗡𝗬𝗘) 𝗡𝗬 𝗖𝗔𝗥𝗟𝗦𝗕𝗘𝗥𝗚 𝗙𝗢𝗡𝗗𝗘𝗧 Å𝗥𝗦𝗦𝗞𝗥𝗜𝗙𝗧𝗘𝗥 𝟭𝟰 𝗞𝗨𝗡𝗦𝗧 𝗕Ø𝗚𝗘𝗥 𝗥𝗜𝗚𝗧 𝗕𝗜𝗟𝗟𝗘𝗗 𝗜𝗟𝗟𝗨𝗦𝗧𝗥𝗘𝗥𝗘𝗧 𝟮𝟴𝟬𝟬 𝗦𝗜𝗗𝗘𝗥 𝗜𝗔𝗟𝗧 𝟮𝟰 𝗫 𝟮𝟴 𝗖𝗠) (𝗠𝗘𝗚𝗘𝗧 𝗦𝗝Æ𝗟𝗗𝗡𝗘 𝗦𝗔𝗠𝗟𝗘 𝗢𝗕𝗝𝗘𝗞𝗧𝗘𝗧 𝗘𝗥 𝗙𝗢𝗥 𝗘𝗡 𝗞𝗘𝗡𝗗𝗘𝗥 𝗢𝗚 𝗘𝗟𝗦𝗞𝗘𝗥 𝗔𝗙 𝗖𝗔𝗥𝗟𝗦𝗕𝗘𝗥𝗚 & 𝗞𝗨𝗡𝗦𝗧)
Ny Carlsbergfondet blev oprettet i 1902 af brygger Carl Jacobsen og finansieres primært af udbytte af aktier fra Carlsberg A/S. I dag arbejder fondet fortsat med at realisere Jacobsens vision om at styrke kunsten i samfundet samt at gøre den tilgængelig for det bredest mulige publikum.
Carlsbergfondet udgiver hvert år et årsskrift, der gennem rigt illustrerede artikler skrevet til den forsknings interesserede og lærde læser og giver indsigt i hele Carlsberg familiens aktiviteter.
NY CARLSBERGFONDET ÅRSSKRIFT ÅRET:
1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2010, 2011 og 2012.
CARLSBERGS HISTORIE:
Carlsbergs grundlægger Jacob Christian Jacobsen blev født i 1811. Da hans far dør i 1835, overtager J. C. Jacobsen hans bryggeri og driver det videre. Drevet af en stor passion for øl og interesse i naturvidenskab starter J.C. Jacobsen en livslang rejse for at forbedre kvaliteten af øl. Hans første stop er Bayern, hvor han studerer de nyeste brygge-teknikker på Gabriel Sedlmayrs zum Spaten bryggeri i München.
GÆR I HATTEÆSKEN:
I sommeren 1845 vender han tilbage til Danmark med diligence. Med sig har han to beholdere med Spaten gær i en særligt fremstillet hatteæske. Han stopper løbende op under den lange rejse for at holde gæren fugtig med koldt vand.
FØRSTE BRYG PÅ VALBY BAKKEN:
Jacobsens første bryg af lagerøl kommer til verden i hans mors vaskefad af kobber. Han forfiner processen yderligere på bryggeriet, indtil han er tilfreds med kvaliteten. Den nye form for lagerøl skaber et behov for mere kølig lagerplads, og J.C. Jacobsen finder et egnet område udenfor København på Valby Bakke. Han opkalder det nye bryggeri efter sin femårige søn Carl og med inspiration fra placeringen på Valby Bakke, og det får navnet Carlsberg.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 15.1.2026 kl. 13:46 ・ Annonce-ID: 10835408


