Billedgalleri
(1/4)
Butsudan - Træ, Stor klokke御鈴 med en diameter på ca. 27,5 cm, der bruges i bu...
Til salg1.267 kr.
Beskrivelse
Japanese Art, Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Denne ekstra store klokke bruges på buddhistiske altare og er ca. 23 cm i diameter.
Det leveres med en base, pude og klokke-stav.
Det giver en smuk tone, når det ringer.
Pindstativet er indgraveret med Kanji.
Usami Katsuma
donor
Senbune-cho 千舟町
Den bruges ved læsning af sutraer og ringes for at markere bestemte intervaller og for at matche tonehøjde og rytme. Det er generelt ringet før man begynder at recitere en sutra, under recitationen og i slutningen af recitationen.
Zen-buddhismen er en sekt med tradition for træning centreret om meditation og zazen, og det siges, at orin blev brugt til at signalere starten og slutningen af meditationen, samt til at angive tidspunktet for zazen. Lyden, den laver, er vigtig for at angive starten og slutningen af sutra-recitation, og den spillede en central rolle i ritualer ved
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
Annonce-ID | 10808424 |
---|---|
Sidst redigeret | 7.6.2025 kl. 07:00 |