Billedgalleri
(1/4)
Vase - hårdsten formentlig jade - Kina - Qing-dynastiet (1644-1911)
Til salg3.353 kr.
Beskrivelse
Chinese Art, Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
19. århundredes arkaiske grønne og ridsede jasmin-miniature fanghu-krukke med låg – lærdomsobjekt – Kina
En udsøgt miniaturekande og låg fra det 19. århundredes kinesiske archaistiske kunst, udskåret af naturlig grøn og rustfarvet jade, i form af en ritual fanghu-beholder. Dette sjældne stykke, der er cirka 7 cm højt, vækker den antikvariske ånd hos Qing-litteraterne, hvor størrelse, symbolik og materiale vægtede mere end funktion eller pragt.
Den ovale krop er indviklet udskåret i lav relieff med arkaiske C-motiver, der afspejler gamle bronzefund fra Zhou-dynastiet. Forsiden og bagsiden har afbalanceret dekoration, mens de naturlige rustfarvede og spinatgrønne farver af stenen er omhyggeligt integreret i designet. Disse farver var ikke fejl, men bevidst værdsatte træk—spejling af lærens ærefrygt for naturlig variation.
Dækslet,
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
Annonce-ID | 10777565 |
---|---|
Sidst redigeret | 6.6.2025 kl. 06:20 |