Billedgalleri
(1/4)
Ekstraordinært stort malet træpanel af Shekhavati skildrer et retsmøde - Træ ...
Til salg5.960 kr.
Beskrivelse
Indian & Islamic Art, Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Ekstraordinært meget stort malet træpanel af shekhavati. Dette panel stammer fra 1850'erne og forestiller et publikum ved en maharadjas hof.
Den måler 2 meter og 25 centimeter. Det prydede omkredsen af et loft på en rig haveli i Mandawa. Denne by er en af de smukkeste i Shekavati-regionen, en region, der anses for at være Rajasthans udendørs kunstgalleri.
Jeg erhvervede dette panel (og andre) på stedet i 1979 under en af mine utallige ture til Rajasthan (over 200...)
Dette panel er i meget god stand for sin alder, farverne er stadig meget friske, tegningerne forbliver meget præcise og fulde af detaljer.
Da dette panel var meget langt, tog jeg billederne fra den yderste venstre kant og successivt op til den højre kant. De sidste billeder viser bagsiden af panelet og det sidste dets tykkelse.
GLÆDELIG MED UDVIKLING, GÅ IKKE
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
Annonce-ID | 10746102 |
---|---|
Sidst redigeret | 5.6.2025 kl. 06:48 |