Billedgalleri
Visdomsord Mester Eckhart - Mester Eckhart 1260-1328
Til salg
100 kr.
Varebeskrivelse
Emne: Religion og teologi
Ham den frække Eckhart som blandt den katafatiske del af kristendommen røg i "bad standing" og som hvis manuskripter i den grad røg på bålet i "kristendommens navn". Han blev dømt som kætter - men der var han heldigvis død. Den dominerende del af "kristendommen" troede at de havde fået bugt med ham og hans udgydelser - men desværre for dem - blev nogle af hans manuskripter fundet i et apofatisk kloster og gen-udgivet - til stor harme for pavestolen. Mester Eckhardt var så langt ude at han påstod at GUD var over alt og at alle var guds børn (IKKE kun Jesus).
At brænde bøger og mennesker af er ikke noget nationalsocialisterne har fundet på - nej det er blevet praktiseret i gennem hundrede af år - før Det Tredie Rige 1933-1945 kom til magten. Bare spørg den apofatiske ("mystikerne") del af kristendommen, "heksene", homoseksuelle, kunstnere, lesbiske og andre frihedssøgende mennesker.
Som en mand en gang udtale - han var en kendt humanist i 1700-tallet: "Hvis det ikke var for de kristne - var jeg kristen" - han blev også dømt til døden.
Men nu kan præsterne (specielt protestanterne) ikke fylde deres kirker og må holde "Halloween" og smide præsteuniformen og dele popcorn og candyflos ud - for blot at få nogle mennesker inde for døren.
DET ER IKKE JESUS SOM HAR OPFUNDET KIRKERNE - MEN MENNESKER. Der står ikke noget om kirker i bibelen - det har præste-skabet for længst både glemt og fortrængt. Det var hvad Eckhardt bl.a. anklagede pavestolen for den gang - bare i en moderne fortolkning. Derfor opstod den apofatiske del af kristendommen - i en protest mod grådighed, manipulationer og det stadig bedrevidende præsteskab som nu går hånd i hånd med staten, som de altid har støttet og aldrig sat spørgsmålstegn ved - hverken enevælde eller "demokrati". "Nu høster protestanterne som de har sået".
1. udgave og 1. oplag:
Pæn stand: Hardback med smudsomslag (lille rift i smudsomslaget) - (1) + 48 + (1) sider - i bedste inkunable stil - illustreret - 11 x 16 cm - Hovedland 2000.
Prisen er fast.
Lidt om Mester Eckhart:
"Ham her er en spændende fætter - den gode Meister Eckhart. Han kommer fra den apofatiske del af kristendommen og er altså repræsentant for den "negative teologi". Her kommer lidt om hans liv: Eckhart von Hochheim var en tysk kristen mystiker og teolog. Mest kendt som Meister Eckehart (Mester Eckhart). Han var meget uartig og satte grundlæggende spørgsmål ved den klassiske "kristendom":
Hvorfor vælter lederne sig i rigdom? - Hvorfor er de ikke ærlige mennesker? - Hvorfor sidder de i deres elfenbenstårn og kommer ikke ud blandt folk? De som tilhørte den etableret kirke ("den katafitiske del" - den positive teologi) fik masser af skud for boven og det er ikke uden grund at denne smukke mand efterhånden kom i "Bad Standing". Sandhed har altid være ilde set - specielt blandt de såkaldt kristne og den "katafatiske" del. Med sin tese om Guds uophørlige fødsel i menneskesjælen, pådrog Eckhart sig inkvisitionens mistanke. Han advarede også mod bøn, for at bede Gud om noget, er ifølge Eckhart at skille sig fra ham. Eckhart brød sig ikke om sakramenterne, heller ikke nadveren, som han mente, kunne tilsløre den åndelige sandhed for nogen. Det vakte også kirkens mishag, at han mente, man skal tilegne sig Guds vilje så fuldstændigt, at man også accepterer sine synder som gudegivne. Man skal føle dem, men ikke skamme sig over dem. Gud vil kun det gode, og hvad der tager sig dårligt ud i menneskers øjne, kan i virkeligheden være til deres bedste. Denne tanke demonstreres også i Goethes bog "Faust".
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 10.11.2025 kl. 14:57 ・ Annonce-ID: 1046940









