100 kr.

Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
1960’erne menes at være begyndelsen på hooliganismen som subkultur. Nu mere end 40 år efter har vold i forbindelse med fodboldkampe for længst forgrenet sig som en kompromisløs og forhadt undergrundskultur ud på stadioner i de fleste ligaer i de fleste lande.
Vold, hærg, hærværk, og endda drab – for en hooligan er en fodboldkamp ikke en hyggelig og folkelig hobby, det er et spørgsmål om liv eller død.
“Kategori C - hooligans i Europa” er en insiderskildring af volden, værdierne og alt det, der udgør hooligankulturen. Notoriske hooligans fra berygtede europæiske firmaer fortæller uden filter om deres oplevelser og erfaringer, deres had til modstanderne og deres kærlighed til fodbold.
“Kategori C” er skrevet af Peter Grønlund, der som den første danske forfatter, er kommet helt ind bag de inderste linjer i Europas lukkede hooligan-verden.
Hæftet paperback og som ny
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indSidst redigeret: 5.4.2025 kl. 22:05 ・ Annonce-ID: 1044844