Billedgalleri
(1/4)
Inaktiv
René Maran / Paul Émile Bécat - Batouala [avec Gouache originale signée] - 1947
Til salg7.450 kr.
Beskrivelse
René Maran / Paul Émile Bécat - Batouala [avec Gou, René Maran / Paul Émile Bécat - Batouala [avec Gou, Books, Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
MARAN René. Batouala.
udgivet i Paris hos Georges Guillot i 1947.
De format i 4, et enkelt blad i forsidebeskyttelse og et omslag med kant.
Denne smukke nummererede udgave indeholder 185 sider nummereret fra 9 til 185, prydet med 18 smukke originale gouacher under seripresser af Paul-Emile Bécat og gravurer af Louis Maccard, indfældede initialer og graveringer af Marie Monnier. Begrænset til 418 eksemplarer, et af de 17 eksemplarer på Arches-tonet form, speciel fremstilling inklusive en signeret original gouache, en sort-hvid serie på Japon Impérial, en "afvist plakat" og graveringerne i deres endelige farvetilstand samt en indgraveret kobberplade (nr. 14). Sjælden.
Rødme. God stand.
„Batouala“, mesterværket inden for negritudinistisk litteratur, er en roman, der skildrer med skarphed den daglige livsstil og traditionerne i en
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
Annonce-ID | 10391290 |
---|---|
Sidst redigeret | 30.5.2025 kl. 06:14 |