Billedgalleri
Yamaha G5 Flygel
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Velklingende og velholdt Yamaha G5-flygel fra 1983 sælges – med vemod – da det desværre fylder for meget i vores lydstudie.
Flyglet er en del af Yamahas anerkendte G-serie og blev bygget på fabrikken i Hamamatsu, Japan. Det er kendt for sin fyldige klang, præcise anslag og høje byggekvalitet – og har de sidste 10 år været en central del af lydstudiet The Farm Music i Odense.
Det blev oprindeligt købt hos Pianoteket i Odense og er løbende blevet stemt og vedligeholdt af Henrik Clemet fra Pianoteket. Det står i smuk højglanspoleret sort og er i rigtig god stand – både mekanisk og kosmetisk.
Denne model har desuden fået monteret ekstra gode hjul, som gør det let og sikkert at flytte rundt på flyglet – både i studie- og koncertsammenhænge.
Specifikationer: - Model: Yamaha G5 - Serie nr.: E 2730695 - Byggeår: ca. 1983 - Længde: 198–200 cm - Bredde: ca. 148 cm - Vægt: ca. 340 kg - Pedaler: 2 (standard) - Finish: Højglanspoleret sort (ebony)
Flyglet er ideelt til både øvning, koncerter, undervisning og studiebrug. Det har en varm, klar og kraftfuld tone, som passer perfekt til større rum og akustiske sammenhænge.
Flyglet står i Odense og kan besigtiges efter aftale. Transport aftales individuelt.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 28.5.2025 kl. 18:13 ・ Annonce-ID: 10351720