Billedgalleri
Stabyhoun hvalpe - DKK stambog, mentalitet og sundhed i fokus.
Til salg
17.000 kr.
Varebeskrivelse
https://www.facebook.com/groups/stabyhouns
Kennel Ulvemosen Hunters venter hvalpe medio juni 2026, og hvalpene er klar til at flytte hjemmefra omkring uge 32/33 i starten af august.
Overvejer du en Stabyhoun, bør du læse racens FAQ på klubbens hjemmeside: https://stabyhoun.dk/racen/spoergsmaal-og-svar-stabyhoun/
Ideal for hanner 50-53 cm, 22-27 kg. Tæver 48-50 cm, 18-23 kg. Findes typisk i farven sort/hvid Hvid markering i hovedet er tilladt. Pelsen er kort men syner mellemlang. Racen fælder men kræver ingen særlig pelspleje.
Alle stambogsførte Stabyhoun er både jagthunde og familiehunde -uanset hvor de kommer fra, for en Staby er en gruppe 7 stående jagthund og har medfødt jagtinstinkt og samarbejdsvilje. Man behøver ikke være jæger for at have racen og langt de fleste er familiehunde hos aktive personer, der kan lide at bruge tid med hunden i hverdagen. Det er en meget kærlig, loyal, opmærksom og sensitiv race, som kræver mental stimulering, miljøtræning og socialisering i gennem livet. Racen kræver positiv træning, og da den meget gerne vil samarbejde, er den let at træne. Den er god til at tilpasse sig, og have med alle steder, og vil man gerne indgå i et spændende og vigtigt avlsarbejde, er der rig mulighed for det.
For at komme på venteliste hos os, SKAL man have mødt en Stabyhoun, fået en snak med en Stabyhoun ejer og læst klubbens FAQ https://stabyhoun.dk/racen/spoergsmaal-og-svar-stabyhoun/
Det kan være et besøg hos os, men kan også være hos andre med racen.
Du kan finde besøgsfamilier på DASK (Stabyhounklubbens) hjemmeside www.stabyhoun.dk
Vores kommende avlstæve Roxy er Dansk Champion, Dansk Junior Champion, International Junior Champion, Juniorchampion i Holland, Tjekkiet og Sverige og Europæisk Junior Vinder 2025. Hun er flot mentalbeskrevet med skud, HDB, AD0, CD fri, DM fri, vWd1 bærer. Hun kan apportere på land og i vand, gå schweiss-spor, markprøve trænet og er en fantastisk kærlig og loyal familiehund - en meget racetypisk Stabyhoun. Hun er parret og scannet drægtig med et fint stort kuld med en finsk hanhund med HDA, AD0, CD fri, DM bærer, vWd1 fri. Han er også godt udstillet og Finsk Junior Champion.
Vi forventer et kuld, der er racetypiske i udseende og mentalitet og aktive træningsvillige familie hunde, der også kan bruges på jagt og spor.
Kennel Ulvemosen Hunters er en seriøs og ansvarlig opdrætter nær Varde/Esbjerg af den frisiske familie-jagthund Stabyhoun og har opdrættet siden 2014. Vi har opdrætteruddannelse ved Dansk Kennel Klub, en 2 årig uddannelse som holistisk hundeadfærdstræner, uddannet jagthunde-instruktør i Danmarks Jægerforbund og flere andre relevante kurser i forbindelse med vores træning og opdræt af familie- og jagthunde.
Vi har haft Stabyhoun siden 2008 og har nu 3 generationer af tæver af egen avl, hvoraf de to ældste på 11 og 7 er pensioneret fra avl. Vi lægger stor vægt på fornuftig ansvarlig avl, sundhed, mentalitet, racetype, miljøtræning og socialisering. Vi får kun ét kuld om året og henviser gerne til andre gode opdrættere, hvis vi ikke kan opfylde ønske om hvalp. Flere af vores afkom er i avl, både hanner og tæver, og forventes med hvalpe i år eller næste år. Vi mentor og hjælper gerne opdrættere og avlshan-ejere, der har hvalp fra os, og deres hvalpekøbere.
Vores hvalpe er altid DKK stambogsførte, avlet indenfor dansk lovgivning, DKKs gældende etiske regler, med anbefaling fra både Dansk Stabyhoun Klubs avlsudvalg og den udenlandske hanhunds specialklub, og generelt opdrættet meget ansvarligt i forhold til racens sundhed og fremtid. Vores hvalpe beskrives af en uddannet DKK mentalbeskriver, når de er 7 uger gamle. Vi sikrer, at hvalpene er godt miljøtrænet, socialiseret samt vaccineret og naturligvis lovpligtigt chippet inden afrejse. Det skal være trygt at købe hvalp hos, og alt til hvalpens første tid i sit nye hjem følger med, samt en grundig pasningsvejledning og nyttige træningsråd. Vi starter den første træning op, så det er lige til at fortsætte i det nye hjem, og sikrer, at hvalp og ejer matches bedst muligt.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 13.5.2026 kl. 12:01 ・ Annonce-ID: 10339369