Billedgalleri
(1/4)
Mand med en tatovering på ryggen - Litografi Mishima Gō gashū Wakamono 三島剛画集 ...
Til salg2.608 kr.
Beskrivelse
Japanese Art, Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Go Mishima (三島剛) er en moderne japansk kunstner kendt for sin unikke stil og sine temaer. Han var en karismatisk skikkelse, der førte den homoseksuelle erotiske kunst fra Showa-æraen og fortsatte med at male unikke billeder af japanske drenge i begyndelsen af japansk homoseksuel kultur. Hans værker er kendetegnet ved en fusion af traditionel japansk æstetik og moderne sensibilitet.
Hans kunstbog "Youth(若者)" er en samling af hans repræsentative værker, og den har et tema om unge menneskers styrke og dynamik.
Det skildrer en muskuløs mand med en tatovering på ryggen.
Kabuki-skuespillerens tatoveringer er meget imponerende.
Hans skildringer går ud over blot form, fortæller historier om marginaliserede mennesker og giver dyb genklang med oprindelsen af japansk homoseksuel kultur. Hans værker udtrykker enkeltpersoners og minoriteters
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
Annonce-ID | 10151545 |
---|---|
Sidst redigeret | 24.5.2025 kl. 06:12 |