Billedgalleri
Når Du Mindst Venter Det (Something’s Gotta Give)
Varebeskrivelse
Instruktør: Nancy Meyers.
Romantisk Komedie/Drama/Helaftensfilm. Fra 2003. Spilletid: 2 timer og 3 minutter. Med masser af ekstra materiale.
Med bl.a. Jack Nicholson, Diane Keaton, Keanu Reeves, Frances McDormand, Amanda Peet, Jon Favreau og Paul Michael Glaser.
Beskrivelse:
Efter succes'en med What Women Want er instruktøren Nancy Meyers klar med en ny romantisk komedie om kærlighedens veje, der i sandhed er uransagelige.
Harry Sanborn (Jack Nicholson) er en uforbederlig skørtejæger, hvis libido er meget yngre end hans alder. Under det, der skulle have været en romantisk weekend med hans seneste erobring Marin (Amanda Peet), får Harry pludselig smerter i brystet. De to turtelduer befinder sig i Marins mors strandhus, og de tør ikke andet end at blive der. Marins mor Erica (Diane Keaton), der er en succesfuld manuskriptforfatter, plejer den syge Harry, og pludselig begynder Harry at forelske sig i hende.
Den gamle playboy har normalt ingen interesse for kvinder på sin egen alder, men ikke nok med, at han pludselig skal forholde sig til sine varme følelser for Erica - han får også konkurrence fra en charmerende og meget yngre læge (Keanu Reeves), der egentlig kommer for at tilse Harry, men ender med at bruge al sin energi på Erica.
Harry, der ellers altid har tjek på kvinder og kærlighed, oplever pludselig, at begge dele kan blive mægtigt besværligt... men også meget morsomt!
Med danske undertekster.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 22.5.2025 kl. 22:18 ・ Annonce-ID: 10123570