Billedgalleri
Når sovsen skiller - tips til køkkenet, Nina Yunkers, emne: mad og vin
Varebeskrivelse
Når sovsen skiller - tips til køkkenet, Nina Yunkers, emne: mad og vin, Indbundet. Forlaget Modtryk. 1. oplag 2006. 224 sider.
Hvad gør man, når blomkålen er udkogt, sovsen skiller, og suppen er blevet for salt? Eller når spaghettien er klar, og gæsterne ikke er kommet? Og hvordan afgør man, om avocadoen er moden og æggene friske?
"Når sovsens skiller" har gode råd og tips om alt, der har med mad og madlavning at gøre. Her er meget at hente for både nybegynderen og for den mere rutinerede. Nina Yunkers deler ud af egne og andres erfaringer, blandt andet i SOS-afsnittene, som har løsninger på akutte køkkenproblemer, men der er også råd om, hvordan man bedst laver en steg, forslag til gode og hurtige desserter, hjælp til at beregne mængder, så man ikke har rester fjorten dage efter, at gæsterne er gået, opbevaringstips og meget mere.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 4.2.2025 kl. 10:27 ・ Annonce-ID: 3127168