Gå til annoncen

Du er her

Båd/Både/Andre
Solgt af Boat24
Gå til varen,

Billedgalleri

(1/43)

Sitala Yachts Nauticat 40

Modelår

1987

Længde

Ikke oplyst

Motortype

Ikke oplyst

Sæder

Ikke oplyst

Pris

695.000 kr.

Gå til varen,

forhandlerens infokort

Boat24 logo

Boat24

,1050 København K,Gå til forhandlerens side på DBA,Se forhandlerens 576 annoncer

Beskrivelse

motorsejler Sitala Yachts, årg. 1987, Glasfiber-armeret plast, Diesel hjemhavn Skovshoved, NAUTICAT 40 – ET UNIKT SKIB KAN NU BLIVE DIT.
Denne klassiker fra SILTALA YO i Finland kan bringe dig sikkert og komfortabelt rundt, men er også meget velegnet til husbåd eller feriesejlads på første klasse.

Af flere grunde er Nauticat 40 en ideel langtursbåd for både det kvalitetsbevidste par og den store familie.
Over dæk er der masser af plads til at nyde livet under solen, - her findes altid en komfortabel plads til at nyde sol og vejr. Arbejdsforholdene under sejl er også optimerede ud fra et velafprøvet koncept, med henblik på at yde besætningen den største sikkerhed og komfort. Det høje og faste sø-gelænder giver tryghed. Båden er stor, men meget manøvredygtigt - specielt den effektive bovpropel er fantastisk når der skal lægges til og far kajen.
Mange Nauticat 40-ejere hylder nok især pladsen om læ – her er Nauticat-bådene virkelig i en klasse for sig! Pladsen er utrolig og virkelig veldisponeret.
Styrehuset med den store hjørnesofa, hvorfra der er udsyn hele horisonten rundt – og hvorfra man kan følge med i sejladsen – eller i havnelivet. I styrehusets tag er der 2 skylights der kan åbnes til ”fri himmel”.

Styrepladsen leder tankerne hen på meget større skuder, når man står med det store navigationsbord og de mange instrumenter foran sig. Her fra (ligesom fra agterdækket) har skipper 100 % kontrol over sit skib.

Foran i skibet, på nedre dæk, findes til bagbord det langsgående pantry med masser af plads og alt indenfor rækkevidde. Pantryet byder på gaskomfur, gasovn, køleskab, køleboks og fryser. Stålvask og selvfølgelig v/k – trykvand. Overfor pantryet er der etableret spisebord- og masser af skabsplads.

I forskibet findes mellemgang med masser af skabsplads og toilet/bad – og helt fremme forpeaken med 2 gode sovepladser i dobbeltseng samt køje til en 3 person.
Agten for findes ”Captains Cabin” – naturligvis med en ”king-size” seng og adgang til bad og toilet. Desuden en ekstra kahyt med køje til den store familie. Ialt 3 flotte kahytter og en stor salon som kan dækkes op til yderligere en dobbeltseng. Ialt 9 sengepladser.
Denne Nauticat 40er passet og plejet af mekanisk- og sejlkyndig skipper. Der er opgradering på alle spil, motor, generator etc. Tillige 2 sæt sejl og masser af reservedele. Båden kan bruge en kærlig hånd, men kræver ikke store renoveringer.
Bådstativ kan tilkøbes såfremt det ønskes. Radar defekt.

Specifikationer

Stand
Brugt
Mærke
Andre
Modelår
1987
Type
Sejlbåd/Motorsejler
Drivmiddel
Diesel
Skrogmateriale
Andet
Båden ligger i
Danmark
Boat24 logo

Boat24

Boat24 er en af de førende online-portaler for brugte motor- og sejlbåde i Europa. Hvis du er interesseret i et tilbud, bedes du kontakte sælgeren direkte via kontaktformularen på den detaljerede tilbudsside på vores hjemmeside.
Gå til forhandlerens side på DBA

Besøg os

,1050 København KKort som viser forhandlerens placering

Links

  • ,Se forhandlerens 576 annoncer
  • ,Besøg hjemmeside,

Annonceinformation

Annonce-ID

9680911

Opdateret

9. okt. 2025, 14.32

Anmeld annonce

Annoncen kan være mangelfuld. Fuldstændige salgsinformationer og oplysninger iht. oplysningspligten kan fås direkte fra sælger.

Andre
Sejlbåd/Motorsejler