Billedgalleri
Sejlbåd med potential – La Krydser
La Krydser
1968
30 fod
Ikke oplyst
Ikke oplyst
Pris
15.000 kr.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indKontakt
Beskrivelse
Renoveringsprojekt – først til mølle!
Vi sælger vores La Krydser, Nr. 163, fra 1968. En smuk klassiker med masser af karakter – men som trænger til lidt kærlighed.
Fakta:
- Byggeår: 1968
- Model: La Krydser
- Indenbordsmotor (installeret ca. 2000–2010), sidst startet i 2023, men drillede ved optagning – sandsynligvis mindre fejl (luft-/snavsefilter). Motoren var stort set ny, da båden havde stået i en lade i flere år.
- Motoren har fået lidt overfladerust efter stilstand, men var i topstand for 1,5 år siden. Bør kunne komme i fin stand igen med lidt rengøring.
- Mast i rigtig god stand – nylakeret og opbevaret indendørs
- Skrogets yderside ser fin ud, bundmalet i 2023
- To sejl var i god stand, da vi satte båden væk, men vi har ikke kontrolleret dem for nylig
- Båden har stået udendørs uden presenning i 1,5 år, og er derfor lidt slidt udvendigt, men kan med lidt kærlighed blive rigtig flot.
Vi er ikke båd-eksperter og sælger den derfor som den står. Perfekt til dig, der elsker at rode, reparere og bringe en gammel skønhed til live igen.
Pris: 15.000 kr – først til mølle! Befinder sig i Sverige, Ängelholm (Skälderviken Havn). En kort sejling fra Denmark.
De indvendige billeder er fra, da vi købte båden i 2023. Den har stået udendørs siden uden presenning, så regn med, at den er i lidt mere slidt stand nu.
Send en privat besked ved interesse eller hvis du vil komme forbi og kigge!
Specifikationer
- Stand
- Brugt
- Mærke
- Andre
- Model
- La Krydser
- Modelår
- 1968
- Type
- Sejlbåd/Motorsejler
- Motor inkluderet
- Ja
- Længde i fod
- 30 fod
- Båden ligger i
- Danmark
Annoncen kan være mangelfuld. Fuldstændige salgsinformationer og oplysninger iht. oplysningspligten kan fås direkte fra sælger.