Billedgalleri
Albin Albin 25 De Luxe
Albin 25 De Luxe
1975
25 fod
Indenbords
Ikke oplyst
Pris
89.000 kr.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indKontakt
Beskrivelse
Min kone og jeg har besluttet at sælge vores båd ”Malu”, efter mere en 23 års dejlig sejlads. Båden står i Sundby Sejlforening på Amager, Danmark, og er i god stand. Den har en Sole’ Diesel “mini 33” motor i, som kun har gået 300 timer. (købt af os fra ny, med både ny skrueaksel, black jack og propel, samt et De Luxe instrumentpanel.) Motoren er først kørt helt til ved ca. 600 timer. Bruger kun 1 til 1½ liter diesel i timen ved cruising fart. Den har en 100 liter dieseltank.
Båden kommer med helt komplet udstyr til sejlads og ferieture. For eks. også ankre, ankerkæder og ankertov. Fendre, trosser, brandslukker, lille gummibåd, redningsveste. Vinterstativ følger også med. Bådens mål er: Længde 7,6m x Bredde 2,6m x Dybgang 0,9m. Salonen har to til tre sovepladser og agterkahytten har to gode sovepladser med sengelamper. Båden er en ikke ryger båd.
Henvendelse til Henrik Hegner Thorup tlf. 40 57 60 13.
Pris 89.000 kr.
Specifikationer
- Stand
- Brugt
- Mærke
- Albin
- Model
- Albin 25 De Luxe
- Modelår
- 1975
- Type
- Andre
- Drivmiddel
- Diesel
- Motor inkluderet
- Ja
- Motorstørrelse
- 33.0 hk
- Motorfabrikant
- Solé Diesel
- Motortype
- Indenbords
- Tophastighed
- 7 knop
- Skrogmateriale
- Glasfiber
- Vægt
- 1.700 kg
- Længde i fod
- 25 fod
- Dybgang
- 90 cm
- Bredde
- 260 cm
- Sovepladser
- 5
- Farve
- hvid
- Båden ligger i
- Danmark
Udstyr
Båden er udstyret med : • Gode nyere hynder• Pantry med 2 gasblus og god skabsplads• Holdingtank og nyt marinetoilet fra sidste sommer. • Kompas, ekkolod, navigator, autopilot, vhf-radio, Havnelods.• Autoradio med lyd både oppe i cockpittet og nede i salonen. • 100 l. vandtank med trykvandspumpe til både pantry og på toilettet. • Landstrøm og 25 Ampere elektronisk batterilader til to 75Ah nyere batterier. • Et 12v. kompressor køleskab der kører upåklageligt. • Fast ruftag i glasfiber med luge.• Sø-gelænder.• Specialsyet nyere kaleche der er forlænget, og har både myggenet og mørklægningsgardiner til kalecheruderne. • Der er desuden service og fuldt køkkenudstyr.
Annoncen kan være mangelfuld. Fuldstændige salgsinformationer og oplysninger iht. oplysningspligten kan fås direkte fra sælger.
Mere som dette
Motorbåd
Myra 25
The Old Lady
Silverton 31.2 fod

