Billedgalleri
Sælger min min dejlige Barcchant 36, med en lille tåre i øjet.
Bacchant 36
1975
36 fod
Indenbords
Ikke oplyst
Pris
105.000 kr.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indKontakt
Beskrivelse
Bacchant 36 er en, stabil langkølet båd. Den er lidt langsom manøvrerende i havnen men har bopæl for, hvilket hjælper gevaldigt. Rimelig hurtigt, i forhold til sin alder. Båden har naturligvis sine brugmærker, et bump på kølen, som ikke har forvoldt mig nogen problemer. Den fortjener at sejle i mange år endnu. Skibets aptering er, helt fantastisk, med masser af massiv Mahogni. Der er skiftet cirkulationspumpe, sidste år. Der skal nok skiftes batterier, snart. Den har et solpaneler, som virker super fint, men det kunne nok gøres lidt smartere/flottere. Tjek både typen ud på sailguiden.com. Der kan følge en bådplads til båden, i øer Havn, ved Ebeltoft med, for 26.000 kr. bådepladsen kan sælges igen. Den årlige afgift på cirka 5500kr er betalt, et år frem.
Specifikationer
- Stand
- Brugt
- Mærke
- Andre
- Model
- Bacchant 36
- Modelår
- 1975
- Type
- Sejlbåd/Motorsejler
- Drivmiddel
- Diesel
- Motor inkluderet
- Ja
- Motorstørrelse
- 11.0 hk
- Motorfabrikant
- Volvo penta
- Motortype
- Indenbords
- Skrogmateriale
- Glasfiber
- Længde i fod
- 36 fod
- Dybgang
- 160 cm
- Bredde
- 330 cm
- Sovepladser
- 5
- Farve
- Hvid
- Båden ligger i
- Danmark
Udstyr
Sælger min dejlige Bacchant.36. Den har alt hvad man skal bruge for at komme afsted. Lidt ældre sejl, meget lidt brugt spiller og en del ekstra sejll. Nyrenoveret dæk. Masser af nostalgi, lak og massiv mahony, under dæk. Lille ældre Geramin GPS,, ekkolod, som trænger til en ny skærm, oppustelige redningsveste, der skal tjekkes i år. Den har alt hvad man har brug for i kabyssen, mikrobølgeovn og et rigtig godt spritkomfur.. Den har bogpropel for, med separat batteri og fjernbetjening. Motoren starter let, uden forvarmning, også om vinteren. Der følger en ny VHF,+antenne, og selvstyrer, som ikke er monteret med. Båden var på Samsø, Tunø, Sejerø, Læsø plus plus, sidste år uden problemer. Har et bump på køl, fra den tidligere ejer, som ikke har nogen betydning..
Annoncen kan være mangelfuld. Fuldstændige salgsinformationer og oplysninger iht. oplysningspligten kan fås direkte fra sælger.