Banner, årg. 1985, skrogmateriale Glasfiber-armeret plast, Blyfri, hjemhavn Kiel / Wendtdorf (Tyskland), Vi sælger vores banner 30, da vi udvider.
Vi købte båden for 4 år siden, siden da er fald, bagstag og bagstag blevet udskiftet, kølsømmen er blevet nykonserveret, 2 søventiler er blevet udskiftet, og dækket er blevet malet. Der er to komplette sæt sejl, for det meste lavet af laminat (storsejl, fok, genua, spinnaker). Sejlene er i brugt stand (se fotos), men er tilstrækkelige til sejlads, og du har altid et ekstra. Båden har også en sprayhood og et kagestativ, som vi dog ikke har brugt.
Båden har en pålidelig 8 hk to-takts påhængsmotor, som giver dig mulighed for at rejse med lige under 6 knob under rolige forhold. Forbrugsbatteriet er fra 2024, og båden har også en pålidelig rorpindspilot, den sædvanlige navigationselektronik og en oplader.
Båden er meget sjov at sejle, selv i let vind takket være den store genua. De sidste par somre har vi to altid taget den med på længere ture, sidste sommer gik vi helt op til Marstrand.
Som med alle ældre både er der selvfølgelig altid noget arbejde, der skal gøres, blandt andet tætning af et beslag, men ellers er båden i sejlklar stand.
Båden ligger på land i Wendtdorf, og billederne af ubåden blev taget sidste efterår efter kranarbejdet.
Salget sker under udelukkelse af enhver garanti, den linkede video kommer fra den tidligere ejer.