Gå til annoncen

Du er her

Båd/Både/Nimbus
Solgt af Siim Båd & Motor A/S

Billedgalleri

(1/8)

Nimbus T9 2025

Nimbus

Kalender
Modelår

2025

Båd med pile som peger i begge retninger
Længde

9 fod

Spinnende propel
Motortype

Ikke oplyst

Sæde
Sæder

Ikke oplyst

Pris

1.245.000 kr.

Gå til varen,

forhandlerens infokort

Siim Båd & Motor A/S logo

Siim Båd & Motor A/S

Se CVR-nr. på Virk.dk,
,Knudlundvej 8-10, 8653 Them,Se forhandlerens 161 annoncer

Beskrivelse

Nimbus, Daycruiser, årg. 2025, fod 9.35, hk 250, bredde 2.95, dybde, hjemhavn: Silkeborg, Nimbus T9: en alsidig og agil tender, der leverer elegant design, ydeevne og komfort til spontane eventyr på vandet.
Nimbus T9 er en ni-meter dagsbåd, der giver stor mulighed for individuel tilpasning og er beregnet til alle typer daglige aktiviteter såsom transport, vandsport og fritidsaktiviteter.
T9 er den første model i vores nye Tender-serie, Nimbus' nye fortolkning af den populære Nova, der først blev introduceret i 1991. Siden da er der blevet produceret cirka 2.300 både i Nimbus Nova-serien, herunder den meget succesfulde 26 Nova og den prisvindende R-serie, der inkluderer 230R, 250R og 300R.
T9 er udstyret med enkelt- eller dobbelt Mercury påhængsmotorer. Agterdækkets U-sofa med plads til 5 kan nemt omdannes til en solseng. Der er mulighed for en wet bar med håndvask og bærbar Weber LPG grill bag ved rorsædet. Modulet fungerer også som støtte, mens man er på vandet eller i havn. Båden fås med tre forskellige kalecheløsninger – havnedækning, sprayhood eller som T-top design. Rorsædet kan udstyres med enkelt 9", 12", 16" eller dobbelt 12" kortplottere.
Fordækket har en stor lastluge med adgang til kabinen samt en valgfri dagseng, der skaber et ekstra siddeområde med plads til 4 personer med bord eller udvidet solseng. En smart måde at udnytte agterdæksområdet på er ekstra rælinghynder, der kan placeres på rælingen og tilbyder både ekstra siddepladser og en mere hyggelig atmosfære. Under dæk er der en stor køje til to personer med integreret ventilation, rigelig opbevaring og separat toilet med vask.
T9 er baseret på det samme velafbalancerede stepped hull som W9. Båden har en lav planingstærskel og en cruising hastighed mellem 20-35 knob, med en maksimal hastighed på +40 knob.

Specifikationer

Stand
Brugt
Mærke
Nimbus
Modelår
2025
Type
Daycruiser
Motorstørrelse
250.0 hk
Længde i fod
9 fod
Dybgang
0 cm
Bredde
295 cm
Båden ligger i
Danmark
Siim Båd & Motor A/S logo

Siim Båd & Motor A/S

Hos Siim Båd & Motor A/S kan du opleve Danmarks suverænt største udvalg af nye og brugte motorbåde. Kom og gå på opdagelse i vores 4.000 m2 store showroom fyldt med både i alle størrelser og for en hver smag. Vi er importør af Nimbus, Aquador, Bella, Flipper, Chaparral, Stingray, Maxima og forhandler af Quicksilver, Bayliner og Linder. Kort sagt søger du en ny eller brugt båd, så kontakt os, for vi har sikkert lige den båd du drømmer om.

Besøg os

,Knudlundvej 8-10, 8653 ThemKort som viser forhandlerens placering

Åbningstider

Åbent indtil 17:00 i dag
,
Vis åbningstider
,
  • Mandag
    08:00 - 17:00
  • Tirsdag
    08:00 - 17:00
  • Onsdag
    08:00 - 17:00
  • Torsdag
    08:00 - 17:00
  • Fredag
    08:00 - 17:00
  • Lørdag
    10:00 - 14:00
  • Søndag
    10:00 - 14:00

Links

  • ,Se forhandlerens 161 annoncer
  • ,
    Besøg hjemmeside
    ,

Vi tilbyder

  • ,Forhandler brugt
  • ,Butik
  • ,Kortbetaling
  • ,MobilePay
  • ,Rådgivning
CVR: 33241135·Se på Virk.dk,

Annonceinformation

Annonce-ID

64247

Redigeret

28. jul. 2025, 18.02

Anmeld annonce

Annoncen kan være mangelfuld. Fuldstændige salgsinformationer og oplysninger iht. oplysningspligten kan fås direkte fra sælger.

Nimbus
Daycruiser