Gå til annoncen

Du er her

Båd/Både/Andre

Billedgalleri

(1/8)
Inaktiv

Lodsbåd

Kalender

1900

Båd med pile som peger i begge retninger

31 fod

Spinnende propel

Ikke oplyst

Sæde

Ikke oplyst

Pris

35.000 kr.

Kontakt

Beskrivelse

Lodsbåd , 31 fod, 5 sovepladser, skrogmateriale træ, sejltype anden type, bredde 3, dybde 1,45, 6500 Kg, motor Sabb, 16 hk , diesel, hjemhavn Holbæk gl. Havn, KDL no. 5, nu LODSEN, er en spidsgattet Lodsbåd bygget til Korsør Lodsvæsen af Bonnesen Bådebyggeri i Københavns Nordhavn i perioden 1896-1899. Oprindelig som åben klinkbygget jolle.
Fra 1899 og halvtreds år frem blev den brugt af Lodvæsnet. Derefter blev den omklædt til kravel og i 70’erne blev den apteret i mahogni. Skroget er eg på eg, mens dæk, skandæk og lønning er i teak.
LODSENs historie kan læses i Kaj Lund; Vinden er Vor, bind 1.
Der følger 3 sejl med (storsejl, fok & klyver), som der kun er sejlet med i 1½ sæson.
Tidligere ejer har oplyst, at de tilsammen kostede 40.000 kr.
Der er også topsejl, flyvende jager, letvejrsklyver samt bredfok på fokkerå af ældre dato. Mast, rundholt og rig er i rigtig fin stand. Der følger også cockpittelt med, og en vinterpresenning med stativ til at stå på dækket, mens den ligger i vandet.
Vinterpresenningen skal tilpasses.
På dækket er der placeret en lærredsjolle beklædt som Grøndlandsbåd.
Den skal omklædes.
Motoren er en Saab 2cyl 16 hk, som er ferskvandskølet i et lukket system med kølerør udenbords.
Der følger en ekstra motor med. Den er ikke komplet, da den er brugt til reservedele.
Der er for nyligt indkøbt 1 stk. 230V samt 2 stk. 12V lænsepumper. De er alle med indbygget flyder og kontraventil, så de kan sidde på samme lænseslange. Derved er der redundans på lænsesystemet. Desuden er der monteret en separat håndpumpe til lænsning.
Bådebygger har anslået, at der er behov for at udskifte 12 m. planker under vandlinjen. Dækket skal omfuges, og hynderne trænger til at blive skiftet ud.
Dimensionerne er:
• Længde 9,30 m. på dæk (12,00 m. med bovspryd)
• Bredde 3,00 m.
• Dybgang 1,45 m.
Der er 5 køjepladser, kortbord med bestiklukaf, samt pantry med gasovn og 2 blus og et køleskab med frostboks. Køleskabet er ikke afprøvet.
Der medfølger desuden:
• GPS
• Selvstyrer til at sætte på rorpind
• Fendere
• Fortøjninger
• Badestige
• Teak rens, teak træbeskyttelse og teak olie - alle 3 er uåbnet

Dansk køber foretrækkes.
Kontakt Tlf 91525369

Specifikationer

Stand
Brugt
Mærke
Andre
Modelår
1900
Type
Sejlbåd/Motorsejler
Drivmiddel
Diesel
Motorstørrelse
16.0 hk
Motorfabrikant
sabb
Skrogmateriale
Træ
Vægt
6.500 kg
Længde i fod
31 fod
Dybgang
145 cm
Bredde
300 cm
Sovepladser
5
Båden ligger i
Danmark

Placering

2300 København SKart

Annonceinformation

Annonce-ID

6217322

Redigeret

19. feb. 2025, 02.18

Anmeld annonce

Annoncen kan være mangelfuld. Fuldstændige salgsinformationer og oplysninger iht. oplysningspligten kan fås direkte fra sælger.

Andre
Sejlbåd/Motorsejler