Billedgalleri
Drago 22 Fiesta
Drago 22 Fiesta med targabøjle - sejlet 240 timer
2008
23 fod
Indenbords
7
Pris
149.900 kr.
Kontakt
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indVil du hjælpe os med at gøre vores hjemmeside endnu bedre? Deltag i et kort online interview, så siger vi tusind tak i form af et gavekort på 400 kr.
Beskrivelse
Nu sælger vi vores Drago Fiesta 22, som har været en fantastisk familiebåd for os. Senest har vi i sommeren 2026 været på ferie fra Vejle til Ærø med hele familien om bord, og båden har endnu engang vist, hvorfor Drago 22 er så populær blandt familier, der ønsker både weekendture og feriesejlads i en kompakt og let håndterbar båd.
Båden fremstår særdeles velholdt og er løbende opgraderet både teknisk og kosmetisk. Den har altid fået den vedligeholdelse, den skulle have, og er klar til nye ejere uden større projekter.
Opgraderinger og vedligehold udført i 2026
- Ny vandtank på 55 liter
- Motor serviceret (motoren har gået ca. 240 timer)
- Ny lydisolering i motorrummet
- Nye pakninger i vandhane på toilettet
- Nyt brusehoved på badeplatformen
- Induktionskomfur (kan erstattes med spritblus hvis der ikke er landstrøm)
- Ny luge på badeplatform
Motoren går rigtig flot og starter hver gang uden problemer. På vores seneste sommertur sejlede båden behageligt omkring 7 knob ved ca. 2.200 omdrejninger, hvilket gør den velegnet til økonomisk turbådssejlads. Med fuld feriepakning samt to voksne og to mindre børn om bord planer den ubesværet fra omkring 12 knob.
Praktisk indretning med masser af plads
Drago Fiesta 22 er imponerende rummelig for sin størrelse. Cockpittet er indrettet med gode siddepladser, vask med trykvand, køleskab og induktionskomfur (eller spritblus), hvilket gør båden perfekt til weekendture og ferier.
I kahytten er der sovepladser til 3-4 personer, med mulighed for yderligere overnatningsplads på den ca. 180 cm sofa i cockpittet. Derudover findes et separat toiletrum med vask og brusehoved med slange, mange stuverum samt en stor tagluge, der giver lys og luft i kabinen.
Udstyr
- Garmin GPS og Ekkolod
- Køleskab
- Toilet med vask
- Spritblus / induktionskomfur
- Vask med trykvand
- Stereoanlæg med vandtætte højtalere
- TV
- Badeplatform med badestige
- Udendørs bruser
- Targabøjle med lys
- Rustfrit anker med kæde
- CTEK batterilader
- 80 liters benzintank
- 55 liters vandtank
Drago Fiesta 22 er en oplagt båd til par eller familie, der ønsker en velindrettet og driftssikker kabinebåd med lave ejeromkostninger og masser af anvendelsesmuligheder.
Trailer kan tilkøbes separat for 25.000. Traileren har fået monteret helt nye bremser og synet i 2026.
Båden er klar til nye oplevelser og kan besigtiges efter nærmere aftale. 🚤☀️
Specifikationer
- Mærke
- Drago
- Model
- 22 Fiesta
- Modelår
- 2008
- Type
- Daycruiser
- Drivmiddel
- Benzin
- Motor inkluderet
- Ja
- Motorstørrelse
- 135 hk
- Motorfabrikant
- Mercruiser 3.0 TKS
- Motortype
- Indenbords
- Tophastighed
- 20 knop
- Skrogmateriale
- Glasfiber
- Vægt
- 1.250 kg
- Længde i fod
- 23 fod
- Dybgang
- 60 cm
- Bredde
- 241 cm
- Siddepladser
- 7
- Sovepladser
- 3
- Farve
- Hvid
- Båden ligger i
- Danmark
Placering
Annonceinformation
Annonce-ID
23565863
Opdateret
6. aug. 2026, 10.59
Annoncen kan være mangelfuld. Fuldstændige salgsinformationer og oplysninger iht. oplysningspligten kan fås direkte fra sælger.