Gå til annoncen

Du er her

Båd/Både/Andre
Solgt af YachtDreams ApS

Billedgalleri

(1/8)
Ebeltoft

Andre Molich X Meter

Molich X Meter

Modelår

2005

Længde

39 fod

Motortype

Indenbords

Sæder

6

Pris

1.200.000 kr.

forhandlerens infokort

YachtDreams ApS

Se CVR-nr. på Virk.dk,

4 år på DBA

,9300 Sæby, 8400 Ebeltoft Skudehavn & Sæby Havn,Gå til forhandlerens side,Se forhandlerens 15 annoncer
Se annoncen på sælgerens side,

Beskrivelse

 HELT UBESKRIVELIG SMUK BÅD   *    KULFIBER MAST- & BOM    *    LIEBHAVERI 

 

Se komplet beskrivelse, foto og video på: www.yachtdreams.dk

https://yachtdreams.dk/b-de/4257-molich-x-rivkatten

 

-          Klassisk og forfinet bådbygger kunst.

-          Optimeret med kulfiber mast, og rig med agterstag men helt uden bagstag.

-          Sejlegenskaber helt i top.

-          Måske den hurtigste Molich X-meter der findes?

-          Fremtræder tilnærmelsesvis, som en ny båd.

-          Kom bl.a. først rundt ved DM i 2005 - Vandt her 5

sejladser ud af 5.

 

Vi er meget stolte af at udbyde en af de aller flotteste Molich X-meter der findes. Et unikum, som aldrig tidligere har været til salg. Hun bringes nu videre af sin første ejer, skipper og bygmester.

 

Hun har levet et liv med både kærlighed og pleje.  Her er tale om havnens absolut flotteste smykke. Beundret af alle der ser hende, og et yderst bekendt skib for de fleste der sejler og holder af en Molich X-meter. 

 

Hun kløver bølgerne og vinden under det skarpe og velkendte navn: "RIVKATTEN"

 

HISTORIEN OM HENDE

"Rivkatten" er søsat i 2005 og fremtræder i dag lige så flot, som dengang hun rørte vandet allerførste gang.

 

Hun er en yderst fornem repræsentant for det mest velsejlende der er bygget i Danmark gennem tiderne. 

 

"Rivkatten" er i sin tid skabt sammen med 3 andre Molich X-meter. De blev alle bygget efter ejernes individuelle specifikationer.

 

Ejeren af "Rivkatten" har fra begyndelsen vidst hvad han ville med skibet. Her følger hans egne ord om projektet.  De er fra en artikel, der I sin tid blev skrevet om netop "Rivkatten"

 

 

TILBLIVELSEN AF "RIVKATTEN" Forfattet af ejer til Molich X-meter klubbens hjemmeside:

 

"Da vores projekt startede:  Valget faldt på Molich-x-meter, da det er en af de smukkeste sejlbåde der er tegnet, og samtidig en meget velsejlende båd. Samtidig startede alle spekulationerne om, hvordan den skulle apteres, hvordan den skulle monteres med spil o.l. Skulle der ske ændringer i forhold til den oprindelige konstruktion? Kan det gøres mere familievenlig, så den sejles let af to mennesker.

 

Når jeg skriver dette, er det absolut ikke for at starte en diskussion om klasseregler eller ej. Der var mange overvejelser om nogle af de basale konstruktioner. Skal der ændres på riggen? Skal der et andet ror på? Skal der en anden køl med et bedre lift? Jeg skriver det blot for at delagtiggøre andre Molich-sejlere i de tanker der ligger til grund for de beslutninger der blev taget. Min holdning er også, at selvom vi har et meget velsejlende skib, er der også sket en udvikling i de 30 år der er gået, siden båden blev konstrueret. For mig er det naturligt at se, om noget kan forbedres. Hvis nogen båd har fortjent at blive optimeret, er det en Molich.

 

Alle beslutninger er taget ud fra ønsket om at gøre båden så familievenlig som mulig. Jeg har på intet tidspunkt skelet til DH-regler.

 

Vi har tidligere haft en ældre, mindre træbåd, uden den megen komfort. Derfor blev der installeret oliefyr, køleboks og trykvand. Vi sløjfer stikkøjen, for at give mere plads i pantryet.

 

Med ønsket om at få en båd der er let at håndtere, blev det besluttet, at den store genua skulle sløjfes. For at få balance i båden, blev det besluttet at masten skulle flyttet frem, bommen forlænges og masten forhøjes. Det betyder, at vi får et stort storsejl og en mindre fok. Det er på familiesejlads, meget nemmere i vendingerne. Samtidig havde vi et ønske om at sløjfe bagstagene. Det lykkedes også, ved at få en kulfibermast med let bagud vendte sallingshorn. For at undgå at skulle på fordækket i dårligt vejr, er der valgt et rulleforstag. Af æstetiske grunde, at rullen placeret under dæk.

 

Under sejlads, er det rart, når instrumenterne sidder i den naturlige synsretning. For at opnå det, har jeg konstrueret et instrumentkonsol som sidder på lugegaragen.

 

Når vi kommer til en fremmed havn, er det ofte bekvemt, hvis båden har en lille venderadius. Det har betydet et større indgreb i ”bundforholdene”. Hele forfinnen et fjernet. Nu kan båden vende 180 grader på en bådlængde.

Et andet stort projekt har været konstruktion af nyt ror og ny køl. Vi ønskede at beholde samme dybgang og samme opstalt, men få en køl med et bedre lift og flere kilo i bunden af kølen. Til den opgave har vi entreret med en dygtig skibsingeniør, med speciale i netop dette. Da forfinnen røg, skulle der også et nyt ror til. Samme ingeniør har tegnet et meget effektivt balanceror med optimerede profiler. Roret er let bagud vendt og monteret med Jefa-lejer.

 

En grundlæggende tanke har også været, at båden skulle stives af. Der el lavet langsgående afstivning fra agter rum til det forreste stuverum. Der er lavet kraftige, kulfiberforstærkede bundstokke, som går helt op til nederste stringer. Skabsbunde og køjebunde er glasset i, og der er mange små tværgående skotter.

 

For at tage belastningen fra masten, er røstjern monteret i forreste ringskot, som er forstærket med kulfiber, og bunden af masten står på et meget kraftig fundament, med kulfiberforstærkning op af skottet og op mod røstjernene.

 

Mange steder skriver jeg ”vi”. Fordi vi er 4 aktive nybyggere. Vi har et fortrinligt samarbejde, og hjælper hinanden og er fælles om at betale ingeniør for udvikling af køl og ror. Det er ikke alt vi har været enige om, så der kommer helt sikkert 4 forskellige både på vandet. Det vigtige for os har været, at få den båd der passer til os, hver især. Den respekt for hinanden, har været vigtig, når der er blevet diskuteret."

 

BYGGERIET I FOTO

Der er taget rigtig mange fine foto af skibet da hun blev bygget. Se dem alle her:

https://yachtdreams.dk/b-de/4257-molich-x-rivkatten

 

VELKOMMEN OM BORD

Ring og hør mere om "Rivkatten".

Hun kan efter nærmere aftale besigtiges på land, hvor hun står trygt og godt opbevaret indendørs

Hun er 100% parat til søsætning, og venter nu kun på sin nye stolte ejer.

   

Venlig hilsen

Bjarke Sonnichsen

Yacht Dreams

 

 

Specifikationer

Mærke
Andre
Model
Molich X Meter
Modelår
2005
Type
Sejlbåd/Motorsejler
Drivmiddel
Diesel
Motor inkluderet
Ja
Motorstørrelse
18.0 hk
Motorfabrikant
Yanmar
Motortype
Indenbords
Skrogmateriale
Glasfiber
Længde i fod
39 fod
Dybgang
160 cm
Bredde
255 cm
Siddepladser
6
Sovepladser
4
Farve
Hvid
Båden ligger i
Danmark

Udstyr

Drivlinje:

  • Motor:     Yanmar
  • Model:     GM20FC
  • Årgang:    2005
  • Drev:       Sejldrev
  • Effekt:    18 hk
  • Timer:      Ukendt
  • Brændstof: Diesel
  • Køling:    Ferskvand
  • Skrue:     2 bladet folde
  • Autopilot: Pindpilot, Raymarine 


Instrumenter:

  • Plotter:   Gammel
  • Kompas:    Silva
  • VHF:       Sailor
  • Log & Lod: Raymarine
  • Log & Lod: Tacktick

     

Sejl, rig og spil:

  • Mast og bom: Kulfiber - Scanmast
  • Spilerstage: Kulfiber - Scanmast
  • Forstag:     KA Rulle, under dæk
  • Storsejl:    North Sails
  • Årgang:2005
  • Forsejl:     North Sails
  • Årgang:2018
  • Spiler:      North Sails
  • Årgang:2005
  • Spil sidedæk:Andersen 40 ST
  • Two Speed, 2 stk.
  • Spil ruf:    Andersen 28 ST
  • Two Speed, 2 stk.


Eksteriør:

  • Teak dæk:     Ja
  • Teak cockpit: Ja
  • Anker:        15 kg. & blytov
  • Bundmaling:   VC17
  • Brandslukker: Ja
  • Gasflaske:    2 stk.


Interiør:

  • Oliefyr:        Eberspächer -ustabil
  • Køleboks:       Ja
  • Komfur med ovn: 2 blus. Gas
  • Vask Pantry:    Enkelt vask


El:

  • Landstrøm:                      Ja
  • Batteri lader:      Tystor
  • Forbrugs batterier: 1 stk. A70
  • År 2023
  • Start batterier:    1 stk.
  • År 2023


Øvrigt udstyr:

  • Lænsepumpe:   Manuel
  • Fortøjninger: Ja
  • Fendere:      Ja
  • Diverse køkkengrej: Ja


Tanke:

  • Brændstof:  2 stk.,60 Liter, Koblet
  • Ferskvand:  2 stk.,60 Liter, Koblet  
  • Alle tanke: Rustfrit stål

Placering

9300 Sæby, 8400 Ebeltoft
Informationscirkel
For at se kortet skal du først acceptere markedsføringscookies. Det kan være nødvendigt at genindlæse siden efterfølgende.

YachtDreams ApS

NÅR DU SKAL SÆLGE DIN BÅD Det er ofte en stor beslutning at sælge sin båd. Uanset om årsagen er køb af ny båd eller du blot holder en pause fra sejler livet. Eller måske helt stopper det for at gå nye veje med andre gode interesser. Jeg vil meget gerne give dig en rigtig god oplevelse med salget af netop din båd Med personlig kontakt og lydhørhed. Hvor dine ønsker og dine tanker om salget får fokus. Mvh Bjarke Sonnichsen, Yacht Dreams ApS
Gå til forhandlerens side

Adresse

,9300 Sæby, 8400 Ebeltoft Skudehavn & Sæby Havn

Åbningstider

Åbent indtil 20:00 i dag
,
Vis åbningstider
,
  • Mandag
    09:00 - 20:00
  • Tirsdag
    09:00 - 20:00
  • Onsdag
    09:00 - 20:00
  • Torsdag
    09:00 - 20:00
  • Fredag
    09:00 - 20:00
  • Lørdag
    09:00 - 20:00
  • Søndag
    09:00 - 20:00

Links

  • ,Se forhandlerens 15 annoncer
  • ,Besøg hjemmeside,
CVR: 41017988·Se på Virk.dk,

Forhandleren har accepteret, at de kun annoncerer i overensstemmelse med gældende lovgivning.

Annonceinformation

Annonce-ID

21017807

Opdateret

2. maj 2026, 09.02

Anmeld annonce

Annoncen kan være mangelfuld. Fuldstændige salgsinformationer og oplysninger iht. oplysningspligten kan fås direkte fra sælger.

Andre
Sejlbåd/Motorsejler