Gå til annoncen

Du er her

Båd/Både/Maxi

Billedgalleri

(1/19)
København S

Maxi 77

MAXI 77 Klar til nye eventyr - HASTER salg

Modelår

1982

Længde

26 fod

Motortype

Indenbords

Sæder

4

Pris

25.000 kr.

Kontakt

Beskrivelse

MAXI 77 nr. 3529 – Den ultimative årgang med indenbordsmotor & luksushynder! ⛵️

Skal du på vandet i år? Sharm er ikke bare en hvilken som helst Maxi 77. Hun er bygningsnummer 3529 fra 1982 – en af de absolut sidste og mest gennemarbejdede modeller fra det svenske værft. Da vi har købt ny båd, skal Sharm videre nu. Er du til en hurtig og regulær handel, så har du chancen her! Dvs. med det højer ruf, røstjern og forstærkninger.

Hvorfor Sharm er et fund:

  • Original indenbordsmotor: Slip for bøvlet med en påhængsmotor. Hun har original indenbordsmotor med foldepropel. Tjekket af professionel mekaniker hvert eneste år (vinterkonserveret, olie-/impellerskift, oliefilter og tjek). Hun kører som en drøm!
  • Strøm i topklasse: To næsten nye batterier (det ene fra 2024 og det andet helt nyt fra 2025). Landstrøm (inkl. ledning til bro) er installeret med 220V udtag i båden, så du aldrig løber tør for strøm til mobilen
  • Luksus om læ (Ingen "bådlugt"!): Hun er tør, velventileret og fri for den klassiske gamle bådlugt. Indvendigt finder du VIRKELIG lækre, speciallavede hynder (nypris over 20.000,-). Det giver en komfort, man sjældent finder i en båd af denne type, og ingen fugt i køjerne.
  • Sejlads & Teknik: Hun har rulleforsejl og storsejl. Sejlene er af ældre dato og efterhånden lidt trætte, men de er fuldt funktionelle og klar til at tage dig på tur. Alt lys virker (inkl. ankerlys i toppen). Garmin kortplotter medfølger (plus løs transducer).

Udstyr – ALT medfølger (inkl. fyldt tank!):

Her er der ikke sparet på noget. Du får en komplet båd, der er klar til afgang:

  • Cockpit-luksus: Stort cockpittelt med fuld ståhøjde (et ekstra rum i havnen) og et fedt aftageligt bord. Bemærk: Vinduerne i cockpitteltets bagbords side er ikke for kønne længere og kunne godt trænge til en udskiftning, men teltet fungerer fint som det er.
  • Ankergrej: Solidt anker med tilhørende kæde og blytov.
  • Pantry & Toilet: Gaskomfur (inkl. flaske) og Porta Potti.
  • Ekstra: Radio med højttalere og masser af rengøringsudstyr. Hun leveres bundmalet (sidste år) og med fyldt tank!

Det ærlige ord:

Jeg har ikke nået at skrubbe hende helt ren til billederne, men hun bliver selvfølgelig leveret pæn og rengjort! Hun har betydet utrolig meget for os, men da næste bådprojekt venter, prioriterer vi en hurtig handel med en seriøs køber.

Seriøse henvendelser tak: Vil du have en bundsolid klassiker med fantastisk komfort til en skarp pris? Så er Sharm båden for dig. Hun ligger klar til at give dig en fantastisk sommer på vandet!

INGEN HAVNEPLADS KAN MEDFØLGE!!!!!!!!!!!!!!

Specifikationer

Mærke
Maxi
Model
77
Modelår
1982
Type
Sejlbåd/Motorsejler
Drivmiddel
Diesel
Motor inkluderet
Ja
Motorstørrelse
7.5 hk
Motorfabrikant
Volvo Penta MD5A
Motortype
Indenbords
Skrogmateriale
Glasfiber
Længde i fod
26 fod
Dybgang
145 cm
Bredde
250 cm
Siddepladser
4
Sovepladser
5
Båden ligger i
Danmark

Placering

2300 København S
Informationscirkel
For at se kortet skal du først acceptere markedsføringscookies. Det kan være nødvendigt at genindlæse siden efterfølgende.

Annonceinformation

Annonce-ID

20760510

Opdateret

22. apr. 2026, 21.22

Anmeld annonce

Annoncen kan være mangelfuld. Fuldstændige salgsinformationer og oplysninger iht. oplysningspligten kan fås direkte fra sælger.

Maxi
Sejlbåd/Motorsejler