Gå til annoncen

Du er her

Båd/Både/Sagitta

Billedgalleri

(1/27)
København Ø

Sagitta 35

Sagitta 35 (1975) – klassisk S&S, nye sejl, ny Volvo, bowthruster. Billig!

Modelår

1975

Længde

35 fod

Motortype

Indenbords

Sæder

8

Pris

275.000 kr.

Kontakt

Beskrivelse

Sagitta 35 er tegnet af Sparkman & Stephens – og er en særdeles velsejlende båd. Den er gennem årene blevet kendt som en robust og pålidelig tur/familie sejler og har tillige gennemført adskillige jordomsejlinger. Den er også kendt for sine fremragende sejlegenskaber og mange topresultater i kapsejladser – også internationalt. Den kan stadigvæk stadig levere gode resultater på kapsejladsbanerne. .Båden har et rummeligt, åbent cockpit med god plads til besætningen.


Båden, der her er til salg, er et luksus-eksemplar fra 1975, overordentlig velholdt med, nyere sejl, nyere BG instruemtpakke, ny bovtruster, ny motor, nye solide håndlister, Nye trappetrin ned til salonen i massiv i teak og 100% klar til afslappede sommerture med familien og længere sejladser. Dette eksemplar blev bygget til bådudstillingen i Bellacenteret, og er derfor ekstra flot udstyret med teaktræ i salon, barskab med spejl mv. Båden er superlet at håndtere og er af nuværende ejer sejlet singlehand rundt i Danmark og Sverige.

Bådener fra 1975 med klassisk Sparkman & Stephens-skrog. Ny Volvo Penta motor (2023) med lavt brændstofforbrug., ny bovthruster, nyere sejl.  Rummelig salon, komfortable køjer og god stuveplads – klar til både korte ture og langtursejlads. Solid, søstærk og usædvanligt meget båd for pengene.

Via nedgangen træder man ned i en hyggelig og stemningsfuld salon. På styrbord side findes pantryet, mens der på bagbord side er et praktisk kortbord samt en komfortabel agterkøje og en pilotkøje til det yngste besætningsmedlem.

Midtskibs er der to langsgående sofaer omkring spisebordet. Bordet kan foldes sammen, og sofaerne kan nemt trækkes ud og omdannes til brede sovepladser.

Foran salonen ligger et separat toiletrum med nyt el-toilet og  ny håndvask samt en forkahyt med dobbeltkøje.

Båden fremstår med pæne hynder og et velholdt, indbydende interiør. Indretningen gør den velegnet til både afslappet tursejlads og længere ophold ombord, med god stuveplads til besætningens udstyr.

Samlet set fremstår båden meget velholdt og klar til nye togter. Den solide konstruktion, rummelige indretning og gode sejlegenskaber har gjort Sagitta 35 til en populær og driftssikker langtursbåd. Båden er desuden let at håndtere og er af nuværende ejer sejlet singlehand rundt i Danmark og Sverige.

Specifikationer

Mærke
Sagitta
Model
35
Modelår
1975
Type
Yacht
Drivmiddel
Benzin
Motor inkluderet
Ja
Motorstørrelse
30.0 hk
Motorfabrikant
Volvo Penta D1-30 fra 2023
Motortype
Indenbords
Lystal
1.13
Skrogmateriale
Glasfiber
Vægt
5.500 kg
Længde i fod
35 fod
Dybgang
180 cm
Bredde
305 cm
Siddepladser
8
Sovepladser
6
Farve
Hvid
Båden ligger i
Danmark
Registreringsnummer
MMSI

Udstyr

Motor og teknik

Volvo Penta D1-30, 30 hk, fra 2023  ferskvandskølet. Perfekt stand. Kun vedligeholdt af aut. værksted. Senest i 2026. Drifts tid Ca. 350 timer

  • Brændstof: Diesel
  • Brændstoftank: ca. 100 liter
  • FlexOFold  foldepropel 2023
  • Skrueaksel: Ny i 2015

Elektronik

  • BG 7” kortplotter med opdateret søkort pakke.
  • BG multi instrumenmt: Ekkolod, log, fartmåler, vindretning og vindstyrke, vandtemperaturt m.fl.
  • BG Autopilot software, med 2 stk ST 4000 rorpinds units.
  • BG AIS (send & modtag)
  • Sailor 6215 VHF- DSC radio med fuld vandtæt model i cockpittet m. flexkabel.
  • 4 batterier : 200 Ah Lithium forbrugsbatteri med separat lader,1x105 Ah motorbatteri samt 2 x 105 Ah for ankerspil/bovthruster m seperat lader.
  • Landstrøm m Hfi relæ


Sejl og Rig

Løbende og stående rig samt spilerstage på mast fra 2015, minus masten, en Proctormast som er i fin stand.

Ét stel sejl fra 2019 One sails I fin stand med sejlpinde monteret fra mast.

Lazy jack, One sails 2019

Spiler - årgang ukendt

Sprayhood ny fra 2025.

Rustfri sikkerheds bøjle over sprayhood

Fendere fortøjninger plus diverse tovværk.


Udstyr og komfort

  • Tryk Vandssystem med elpumper samt seperat vandvarmer.
  • Vandtank: ca. 100 liter
  • Oliefyr med varmeudtag i salon samt forrum.
  • Kompressor-køleboks
  • Gaskomfur med 2 blus
  • El toilet, 2018
  • Cockpitbord
  • Badestige
  • 1 hæk anker med kæde og tovværk
  • El-ankerspil  lofrans med 15 kg rustfristål Rokna anker samt 50 m rustfristål kæde, fra 2016
  • SP 80 bov- thruster med 2 propeller i tunnel er fra 2024. Meget kraftig.n
  • Pantry med udstyr – alt i god stand
  • Osmosebehandlet i bunden og behandlet med 14 lag Coppercoat (epoxy)  ovenpå 5 lag epoxy-primer - med anslået 10 års varighed endnu, og dermed uden nævneværdig vedligehold.
  • Udskiftet alle spil i 2016 til Andersen rustfri stål spil med 4 i cockpit: 2 stk ST43 og 2 stk ST28 spil, og på masten 4 stk ST28

Placering

2100 København Ø
Informationscirkel
For at se kortet skal du først acceptere markedsføringscookies. Det kan være nødvendigt at genindlæse siden efterfølgende.

Annonceinformation

Annonce-ID

20411495

Opdateret

12. apr. 2026, 13.23

Anmeld annonce

Annoncen kan være mangelfuld. Fuldstændige salgsinformationer og oplysninger iht. oplysningspligten kan fås direkte fra sælger.

Sagitta
Yacht