Billedgalleri
Fjord 20
Hyggelig kabinebåd med ny motor
1986
20 fod
Indenbords
8
Pris
46.995 kr.
Kontakt
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indBeskrivelse
Leder I efter en begynderbåd til en overskuelig pris, og hvor alt fungerer, så er M/S Færgen det perfekte valg.
Færgen har givet vores familie mange gode timer på havet, og den er allerbedst til at sejle ud og smide anker, fiske eller spise en god frokost og efterfølgende en badetur. Der er badestige, så alle nemt kan komme ombord igen. Der er masser af opbevaringsplads til håndklæder og diverse udstyr. Dens størrelse gør, at den kan komme ind i Københavns kanaler, hvis byen skal opleves fra vandsiden. Den er let at styre, så du kan lægge til hvor som helst. Kalechen kan tages helt af, så man kan ligge og nyde solen. Det kan anbefales at ligge med åben luge og falde i søvn under stjernerne. Der kræves ingen certifikat eller bevis for at sejle den.
Der er gennem de sidste 4 år lavet adskillige forbedringer på Færgen, som alt er dokumenteret i en komplet logbog med tilhørende kvitteringer mv.
Den fik i 2024 en ny ombyttermotor i, som kun har gået 25 timer, og er ombygget til ferskvandskøling. Derudover er der blot for at nævne nogle af forbedringerne lavet følgende:
-Alt el udskiftet og gennemgået med tilhørende el-diagrammer (nemt og overskueligt selv for folk der aldrig har haft med el at gøre).
- Bunden er skrabet i bund og givet 4 lag primer og 2 lag bundmaling
- Et nyt start- og forbrugsbatteri
- Alle rudeprofiler er udskiftet og sikret med SikaFlex – båden er tæt
- Kalechen er repareret og nye ruder er kommet i samt imprægneret
- Blackjack udskiftet
- Nyt instrumentbræt inkl. instrumenter
- Malet overalt indvendigt
- 80 % af alt træværk er slebet og lakeret med Epifhanes lak
- Hvert år er motoren vedligeholdt og gennemgået efter alle kunstens regler med olieskift, nye offeranoder m.m.
- Der følger en komplet manual på alt udstyr til båden og en vedligeholdelses- og overhalingsmanual til motoren.
- Lameller og ekstra hynder specialfremstillet, så der er soveplads til to voksne og et barn i stævnen.
Vi er igang med at bygge et nyt pantry, som kommer i inden længe, så man bl.a. kan lave pandekager ombord.
Færgen er passet og plejet med stor kærlighed og ordentlighedn, da det er lavet, som vi selv ville ønske vi havde overtaget den. Nemt at overtage, da alt hvad man skal vide fremgår i logbogen og de tilhørende manualer. F.eks. kan man se, hvad der er lavet hvert år ved vinterklargøring, og kan derved nemt forsætte vedligeholdelsen af Færgen, uden at man på forhånd kender noget til bådvedligeholdelse.
Kalechen er mere charmerende end køn, men den er tæt, og der ligger et tilbud fra Kalechesmeden på en ny.
Færgen er ikke større end, at man kan have den på en trailer, men pt. står den på land i havenen, og bliver søsat den 8. april 2026.
For yderligere dokumentation og spørgsmål, send en besked.
Den sælges kun fordi, vi ønsker at prøve kræfter med en større båd, og indtil da kommer Færgen fortsat på eventyr.
Specifikationer
- Mærke
- Fjord
- Model
- 20
- Modelår
- 1986
- Type
- Cabincruiser
- Drivmiddel
- Diesel
- Motor inkluderet
- Ja
- Motorstørrelse
- 23.0 hk
- Motorfabrikant
- Volvo Penta MD11C
- Motortype
- Indenbords
- Tophastighed
- 6 knop
- Skrogmateriale
- Glasfiber
- Vægt
- 1.350 kg
- Længde i fod
- 20 fod
- Dybgang
- 70 cm
- Bredde
- 210 cm
- Siddepladser
- 8
- Sovepladser
- 3
- Båden ligger i
- Danmark
Udstyr
-Fender
-Div. Tovværk
-Garmin m. ekkolod og plotter
-Hynder
-Kogeplade
-Specialbygget seng til stævnen
-Komplet logbog over alle forbedringer og nødvendig information inkl. el-diagram
-Komplet manual over alle bådens udstyr inkl. overhaling af motor
Annoncen kan være mangelfuld. Fuldstændige salgsinformationer og oplysninger iht. oplysningspligten kan fås direkte fra sælger.