Gå til annoncen

Du er her

Båd/Både/Maxi

Billedgalleri

(1/11)
Ishøj

Maxi 84

Maxi 84 Sejlbåd

Modelår

1985

Længde

28 fod

Motortype

Indenbords

Sæder

Ikke oplyst

Pris

70.000 kr.

Kontakt

Beskrivelse

Fantastisk båd til både venner og familie med plads til 5 sovende, mulighed for tilkøb af bådplads i hjertet af Ishøj havn, vinterplads samt speciallavet stativ - hele pakken kan købes her, så du blot skal tænke på hvor sejlturen går hen i foråret.

Båden er drevet af en pålidelig Volvo Penta MD7A indenbordsmotor, som har fået årligt service – herunder udskiftning af filtre, impeller og olie – så du kan sejle trygt fra dag ét. Motoren starter uden tøven, også efter længere stilstand.

Der er landstrøm med elinstallationer og god batterikapacitet til både sejlads og havnebrug. Køleskab og anlæg med Bluetooth gør livet ombord endnu mere behageligt. Der medfølger en Garmin enhed til navigation/dybde- og fartmåler samt en Raymarine autopilot – et praktisk og effektivt setup for både nybegyndere og garvede sejlere.

Sejlene består af et nyt rulleforsejl og et flot storsejl – begge i rigtig fin stand. Rig og beslag er solide, og teakdækket både smukt og praktisk. Cockpittet byder på hynder, som trænger til nyt betræk, og der medfølger et cockpit-telt med bøjler, som forlænger sejlsæsonen og giver hygge på kølige aftener.

Af udstyr følger fendere, tovværk og diverse nødvendigheder med, så du er sejlklar med det samme. Og som prikken over i’et: En gummibåd med påhængsmotor til småture, leg eller praktisk brug i havn og bugt. Se den samlede udstyrsliste i bunden af opslaget.

Kort sagt – en komplet og pålidelig sejlbåd, som er rummelig og velsejlende for både nye og rutinerede sejlere. Klar til nye eventyr med dig ved roret.

Båden kan ses i Ishøj havn hvor den pt. står på land.

• Volvo Penta MD7A
• Sejl: Resen 130% rullegenua fra 2024, fint storsejl købt med båden og spieler + spielerstage
• Teakdæk og badeplatform
• Gummibåd med fast bund + påhængsmotor
• Raymarine rorpindspilot og Garmin enhed m. dybde-/fartmåler
• 2x batterier – start- og forbrugsbatteri. Nyere elinstallationer med lader, kontrolpanel og stikdåse i båden til landstrøm
• Indbygget køleskab + ferskvandstank m. fodpumpe og saltvandspumpe
• Jabsko marinetoilet med holdingtank
• Cockpittelt. Sprayhood medfølger, men er gået i syningerne
• Diverse køkkengrej: Service, gryder mm.
• Oliefyr – er pt. afmonteret

Specifikationer

Mærke
Maxi
Model
84
Modelår
1985
Type
Sejlbåd/Motorsejler
Motortype
Indenbords
Længde i fod
28 fod
Båden ligger i
Danmark

Placering

2635 Ishøj
Informationscirkel
For at se kortet skal du først acceptere markedsføringscookies. Det kan være nødvendigt at genindlæse siden efterfølgende.

Annonceinformation

Annonce-ID

19269698

Opdateret

6. mar. 2026, 19.20

Anmeld annonce

Annoncen kan være mangelfuld. Fuldstændige salgsinformationer og oplysninger iht. oplysningspligten kan fås direkte fra sælger.

Maxi
Sejlbåd/Motorsejler