Gå til annoncen

Du er her

Båd/Både/Ranieri

Billedgalleri

(1/12)

Ranieri Azzurra

Ranieri azzurra som ny

Modelår

2009

Længde

16 fod

Motortype

Udenbords

Sæder

6

Pris

120.000 kr.

Kontakt

Beskrivelse

Vil du en køretur til Ligurien i Italien samt hente en flot speedbåd? Så kan du besøge Levanto med din trailer og køre hjem med en Ranieri Azzurra. Det har været vores båd, men pga min fars alder, er det blevet for tungt og besværligt til at søsættes regelmæssigt.
Skroget er stort set perfekt og motoren er blevet købt i 2023! 40HK med modificeret kontroller til at yde omkring 70HK (min far er en italiensk fartbølle). Vi har altid haft den lokale bådmekaniker til at lave service og opbevare motoren i motorhotellet i byen efter sommeperioden, så fremstår det bogstaveligt perfekt (mindre end 60 timers sejltid).

Der er plads til 6 passegerer og rigeligt plads til at ligge ned på hynderne, som også er ret nye. Altid bundmalet med flere lag hvert år (man kan se bundmaling på). Båden har selvfølgelig skrognummer på til forsikringsregistrering. Traileren på billedet er ikke egnet til kørsel, så skal man komme med en trailer, eller hente selv en trailer i Italien, så kan båden flyttes af kranen fra den gamle trailer.

Spørg bare for info, det er fint at skrive her på DBA.

Specifikationer

Stand
Brugt
Mærke
Ranieri
Model
Azzurra
Modelår
2009
Type
Speedbåd
Drivmiddel
Benzin
Motor inkluderet
Ja
Motorstørrelse
40.0 hk
Motorfabrikant
Suzuki
Motortype
Udenbords
Skrogmateriale
Glasfiber
Længde i fod
16 fod
Siddepladser
6
Båden ligger i
Danmark

Udstyr

Suzuki 40HK årgang 2023 med 60 timer sejltid
Brusebad
Biminitelt is rustfrit stål
Lænsepumpe
Dobbelt batteri med skifter
Kortplotter og ekkolod
Hynder i vandtæt plastlæder
Dobbelt anker
Redningsveste
Badestige

Placering

8870 Langå
Informationscirkel
For at se kortet skal du først acceptere markedsføringscookies. Det kan være nødvendigt at genindlæse siden efterfølgende.

Annonceinformation

Annonce-ID

17176503

Opdateret

28. dec. 2025, 16.42

Anmeld annonce

Annoncen kan være mangelfuld. Fuldstændige salgsinformationer og oplysninger iht. oplysningspligten kan fås direkte fra sælger.

Ranieri
Speedbåd