Gå til annoncen

Du er her

Båd/Både/Beneteau
Solgt af YachtDreams ApS

Billedgalleri

(1/8)

Beneteau Oceanis 35.1

Beneteau Oceanis 35.1

Modelår

2019

Længde

35 fod

Motortype

Indenbords

Sæder

8

Pris

1.050.000 kr.

forhandlerens infokort

YachtDreams ApS

Se CVR-nr. på Virk.dk,

4 år på DBA – siden 2021

,Barbras Allé 3b, 9300 Sæby,Gå til forhandlerens side på DBA,Se forhandlerens 19 annoncer
Se annoncen på sælgerens side,

Beskrivelse

Flot fransk design * Pragtfuldt stort cockpit * Vidunderligt lysindfald om læ

- Design og komfort på 1. klasse
- "B&G Navigation Package"
- "Owners layout", med separate bade- og toilet rum
- Meget velholdt og næsten som en helt ny båd

Vi er stolte over at præsentere dette utroligt dejlige og næsten helt nye skib, som er bygget på Beneteau værftet i Frankrig i 2019. Hun er passet og plejet af hendes ejer og fremstår naturligvis flot og 100% sejlparat.

Hun sejler under navnet "Susie B" og er hjemmehørende her i Danmark.

"Susie B" viser sig fra sin bedste side selv på lang afstand. Hun har i den grad et friskt og flot design med den skarpe stævn, den faste targabøjle ved sprayhooden og det meget store og brede agterskib.

Her signaleres straks en helt ny og moderne sejlbåds konstruktion. En 35 fods båd, hvor cockpittet kan konkurrere med mange både på op til 45 fod eller mere. Det skal bare opleves.


INDRETNING OG KOMFORT:
"Susie B" er den sjældne og eftertragtede model: "Owners Layout". Hun er bygget til optimal komfort for et par og et gæstepar.

Vel ombord ser man hvordan hele agterskibet kan nedfældes til en pragtfuld badeplatform. Her udvides nydelsen i cockpittet til en fuldstændig uhindret adgang til bølgerne og vandet.

Løsningen med den nedfældbare agterplatform giver samtidig en utrolig elegant placering af redningsflåden, Skjult inde under agterdækket og samtidig helt åbent agter til. Her er sikkerheden optimal og meget nemt tilgængelig.

Hele opholdsområdet i cockpit og på agterskibet er i øvrigt med lækkert blødt flot og varmt teak. Her trives man og nyder livet. Der er en stor og effektiv bimini over hele cockpit med masser af ståhøjde overalt.

Går vi ned om læ er den første tanke, at man "stadig er ude". Udsynet og de store vinduer er helt unikke i dette skib.

Det lyse indtryk og rummeligheden underbygges af lyse interiørfarver og moderne materialer.

Indretningen er bestemt også værd at bemærke: Her er et separat rum til "toilet med håndvask" og et andet seperat rum dedikeret til "brusebad og håndvask". En løsning der bare fungerer. Her kan man reelt anvende badefaciliteterne om læ.

"Owners Cabin" er ude i forskibet. Her kan man ligge ned og nyde udsigten til bølgeren og himlen direkte fra sengen.

Gæste kabinen er ude agter i bagbord. Den indeholder en reel og meget stor dobbeltseng. Her er naturligvis begrænset højde, men rummet er alligevel i en flot størrelse. Det er så godt og stort, at man som ejer måske vælger at sove her i stedet for ude i forskibet?

I "Susie B" sejler man nemt to par på en komfortabel ferie.

Alt grejet stuves i, hvad vi roligt kan kalde et "kæmpe stort stuverum". Det findes under styrbords kistebænk i cockpittet.


UDSTYR OG VEDLIGEHOLD:
Skibet har nærmest alt i nyt og moderne udstyr. Den store "B&G Navigation Package" fra værftet. Bovpropel, B&G instrumentering og navigationsudstyr. B&G radar, B&G autopilot, B&G foreward facing sonar med mere.

"Susie B" er naturligvis vedligeholdt ordentligt. Hun er i foråret 2024 blevet professionelt behandlet af firmaet Renskib A/S. Der er udført komplet bundmaling med Jotun og fribord poleret og desuden er der udført "Ceramic coating".

Motor og sejldrev er løbende serviceret. Senest i maj 2024

Der er en enkelt ting at nævne: Den lyse Spayhood og Bimini'en har brugsspor. De fungerer fuldt ud, men man kan af kosmetiske årsager overveje at få dem renset og efterset, hvis det skal være rigtig flot.

Alle andre dele fremstår med absolut minimale slid- og brugsspor efter 4 års brug.

Sejlene er naturligvis fine og har kun sejlet minimalt, skibets unge alder taget i betragtning. Ud over storsejl og rullegenua medfølger der også en stort set ubrugt genakker.

VELKOMMEN OM BORD:
Vi glæder os til at vise "Susie B" og alle hendes smukke sider frem.
Hun ligger søsat ved sin plads og er helt parat til afsejling
Hun venter kun på sine nye glade ejere.

Venlig hilsen
Bjarke Sonnichsen
Yacht Dreams

Specifikationer

Stand
Brugt
Mærke
Beneteau
Model
Oceanis 35.1
Modelår
2019
Type
Sejlbåd/Motorsejler
Drivmiddel
Diesel
Motor inkluderet
Ja
Motorstørrelse
29.0 hk
Motorfabrikant
Yanmar 29 CH
Motortype
Indenbords
Skrogmateriale
Glasfiber
Længde i fod
35 fod
Dybgang
194 cm
Bredde
372 cm
Siddepladser
8
Sovepladser
6
Farve
Hvid
Båden ligger i
Danmark

Udstyr

Motor

Yanmar 29 CH
29 hk
416 timer
Fuld service
Sejldrev
3 bladet propel
130 liter diesel

Instrumenter

Kortplotter - B&G ZEUS3
Kort: Scandinavia - 2022
VHF - B&G
AIS sender & modtager. B&G
Autopilot - B&G
Radar - B&G
Log - B&G
Ekkolod transducer - G&G Foreward scanner
Vindmåler - B&G
Kompas - Plastimo 2 stk.
Motor instrumenter - Yanmar

Sejl og rig

Storsejl - Vandrette sejlpinde - Elvstrøm
Genua - Rulle - Elvstrøm
Code Zero - Elvstrøm
Rulleforstag
Mast og Bom - Starcraft Performance
Kicking rod
Lazyjack
Vindex

Harken 40" manuel, 2 speed selftacking 2 stk.

Harken 35" manuel, 2 speed selftacking 2 stk.

Øvrigt udstyr

Sprayhood
Bimini
Lazyback
Rat cover x 2
Cockpitbord cover
Vinterpressening
Ankerspil elektrisk i stævn
Anker - Delta
Ankerspil betjening : Remote control
Bovpropel
Bovpropel betjening. Fast- & remote control
Holdingtank 80 liter, dækstømning & under vand
Ferskvandstanke 206 liter + 130 liter
Forbrugs-batteri
Start-batteri.
Thruster-batteri
Batteri lader - Cristec App styret
Lænsepumpe - manuel
Lænsepumpe - automatisk
Redningsflåde - 6 personer - boks monteret
Redningsveste 8 stk.
Ildslukkere 3 stk.
Kølebox
Microovn - Whirlpool
Ovn - Gas - ENO
Komfur med 2 blus - Gas - ENO
2 gasflasker
Toilet - manuel - saltvand
Varmtvands beholder 25 l., - Motorvarme & 220V
Seperat brusekabine med bruser og håndvask
Bruser agterdæk - koldt & varmt vand
Oliefyr - - luftbåret - Webasto
Stereo - FUSION
Højttalere om læ - FUSION
Højttalere i cockpit - FUSION
Fendere
Fortøjninger

Placering

Barbras Allé 3b, 9300 Sæby
Informationscirkel
For at se kortet skal du først acceptere markedsføringscookies. Det kan være nødvendigt at genindlæse siden efterfølgende.

YachtDreams ApS

NÅR DU SKAL SÆLGE DIN BÅD Det er ofte en stor beslutning at sælge sin båd. Uanset om årsagen er køb af ny båd eller du blot holder en pause fra sejler livet. Eller måske helt stopper det for at gå nye veje med andre gode interesser. Jeg vil meget gerne give dig en rigtig god oplevelse med salget af netop din båd Med personlig kontakt og lydhørhed. Hvor dine ønsker og dine tanker om salget får fokus. Mvh Bjarke Sonnichsen, Yacht Dreams ApS
Gå til forhandlerens side på DBA

Adresse

,Barbras Allé 3b, 9300 Sæby

Åbningstider

Åbent indtil 20:00 i dag
,
Vis åbningstider
,
  • Mandag
    09:00 - 20:00
  • Tirsdag
    09:00 - 20:00
  • Onsdag
    09:00 - 20:00
  • Torsdag
    09:00 - 20:00
  • Fredag
    09:00 - 20:00
  • Lørdag
    09:00 - 20:00
  • Søndag
    09:00 - 20:00

Links

  • ,Se forhandlerens 19 annoncer
  • ,Besøg hjemmeside,
CVR: 41017988·Se på Virk.dk,

Annonceinformation

Annonce-ID

16035604

Opdateret

17. nov. 2025, 15.29

Anmeld annonce

Annoncen kan være mangelfuld. Fuldstændige salgsinformationer og oplysninger iht. oplysningspligten kan fås direkte fra sælger.

Beneteau
Sejlbåd/Motorsejler