Gå til annoncen

Du er her

Båd/Både/Andre
Solgt af YachtDreams ApS

Billedgalleri

(1/8)

Impala 31 * 2008 * Elegant * Liebhaverbåd * Meget velholdt & velsejlende

Kalender
Modelår

2008

Båd med pile som peger i begge retninger
Længde

31 fod

Spinnende propel
Motortype

Ikke oplyst

Sæde
Sæder

Ikke oplyst

Pris

347.000 kr.

Gå til varen,

forhandlerens infokort

YachtDreams ApS logo

YachtDreams ApS

Se CVR-nr. på Virk.dk,
,Barbras Allé 3b, 9300 Sæby,Gå til forhandlerens side på DBA,Se forhandlerens 20 annoncer

Beskrivelse

Impala 31, årg. 2008, fod 31, sovepladser 5, skrogmateriale glasfiber, sejltype Bermuda Rig, bredde 3,00, dybde 1,84, Kg 3300, motor Volvo Penta, hk 20, diesel, hjemhavn Østjylland, SMUKKE LINJER OG HØJ KVALITET * SUPERFLOT TEAK I COCKPIT * LIEBHAVERBÅD * MEGET VELHOLDT

Se komplet beskrivelse, foto og video på: www.yachtdreams.dk
https://yachtdreams.dk/b-de/4230-impala-31


- Elegante linjer i klassisk dansk design.
- Lynhurtig familiebåd, som også udmærker sig til kapsejlads.
- Dansk målebrev.
- 5 sovepladser.
- Moderne lyst og rummeligt udtryk om læ, med et meget flot pantry.
- Mulighed for tilkøb af bådeplads i Kaløvig Marina

Vi tilbyder nu denne ualmindelig fine og velholdte Impala 31. Hun er skibet der kan det hele. Her fornøjes man over sejlegenskaberne, uanset om det er familie- og tursejlads, eller kapsejladsen tirsdag aften. Hun er skibet der på mange måder, altid vil ligge forrest.

Til nu har hun udelukkende sejlet tursejlads og der er bare passet rigtig godt på hende. Hun har kun haft to danske ejere og dermed fuld historik. Det nuværende skipperpar sælger hende efter 4 års ejerskab, alene fordi de går i land.

Hun fremtræder virkelig elegant og man glædes over den flotte skridsikre "Treadmaster" belægning på dækket.
En meget fin løsning, som fremstår rigtig pæn i den rigtige antracitgrå farve.

Cockpittet er med komplet teak på både dørk, bænke og karme. Vi kan roligt sige at teaktræet er helt usædvanlig flot og velholdt. Det fremstår virkelig lækkert og er tilnærmelsesvis fejlfrit.


Det flotte skib sejler under navnet: "Søs"


INDRETNING OG KOMFORT:
"Søs" er med rorpind for den rette klassiske sejloplevelse. Det giver samtidig masser af plads i cockpittet til hele besætningen og nem og sikker adgang til alt under sejlads.

Der er suveræne Andersen spil ombord. De står knivskarpe og er alle med to gear i selftacking model. Bedre kvalitet fås ikke og der er hele 6 styk af dem ombord.

Storsejlet er skødet midt i båden, hvor det er nemt tilgængeligt for rorsmanden. Alle fald er naturligvis ført til cockpit. Instrumenter er monteret optimalt over nedgangen til salonen for optimalt overblik.

Om læ opleves skibets høje kvalitet med det samme. Tingene virker stadig moderne, og med et meget flot og stort pantry, udført i hygiejniske glatte materialer. (Composit og rustfrit stål).

Der er ganske god ståhøjde i salon (Ca. 180 cm ved nedgangen). Alle overflader om læ fremstår lyse og pæne og alt er håndværksmæssig flot lavet. Her er der bare solid og flot bådebygger kvalitet overalt.

Alle hynder er i en lys marineblå farve og stadig nydelige. De lyses op af de flotte vinduer og skylights, som alle er helt klare, med flotte rammer og minimale eller ingen slidspor.

Der er 5 sovepladser til voksne mennesker og et fint toiletrum. I det hele taget er "Søs" en meget rummelig 31 fods båd.


STAND OG VEDLIGEHOLD:
Som allerede nævnt fremstår skibet meget velpasset. "Søs" er fra ny i 2008 købt til "selvbyg" fra "Tuco Yacht Værft" i Fåborg. Hun blev leveret med alle vitale dele monteret af værftet. Aptering og diverse dele er monteret af skibets første ejer og udført i høj håndværksmæssig kvalitet.

Da nuværende ejer overtog skibet i 2021, blev motor og drev serviceret på Volvo Penta værksted for komplet service og udskiftning af vitale dele, herunder også gummipakninger til drev.

Motor og teknik er også siden blevet passet og plejet. Den fine Volvo Penta D1-20 motor er senest professionelt serviceret i juli 2025 af Jysk Yacht teknik.

Under vandlinjen fremstår "Søs" pæn, plejet og malet med almindelig bundmaling.

Båden har i sine første 15 leveår været opbevaret afrigget og indendørs om vinteren, og de seneste 4 år er hun vinteropbevaret udendørs under den medfølgende GP-presenning.


Motor og teknik
• Volvo Penta D1-20
• 20 hk.
• Diesel
• Ferskvandskølet
• Årgang 2007 (Produktions år)
• Foldepropel 3 bladet
• 732 timer

Instrumenter, navigation og el
• Vindinstrument - NX2
• Kompas - Silva
• OG MEGET MERE

Se komplet beskrivelse, foto og video på: www.yachtdreams.dk
https://yachtdreams.dk/b-de/4230-impala-31

Venlig hilsen
Bjarke Sonnichsen
Yacht Dreams

Specifikationer

Stand
Brugt
Mærke
Andre
Modelår
2008
Type
Sejlbåd/Motorsejler
Drivmiddel
Diesel
Motorstørrelse
20.0 hk
Motorfabrikant
volvo-penta
Skrogmateriale
Glasfiber
Vægt
3.300 kg
Længde i fod
31 fod
Dybgang
184 cm
Bredde
300 cm
Sovepladser
5
Båden ligger i
Danmark
YachtDreams ApS logo

YachtDreams ApS

NÅR DU SKAL SÆLGE DIN BÅD Det er ofte en stor beslutning at sælge sin båd. Uanset om årsagen er køb af ny båd eller du blot holder en pause fra sejler livet. Eller måske helt stopper det for at gå nye veje med andre gode interesser. Jeg vil meget gerne give dig en rigtig god oplevelse med salget af netop din båd Med personlig kontakt og lydhørhed. Hvor dine ønsker og dine tanker om salget får fokus. Mvh Bjarke Sonnichsen, Yacht Dreams ApS
Gå til forhandlerens side på DBA

Besøg os

,Barbras Allé 3b, 9300 SæbyKort som viser forhandlerens placering

Åbningstider

Åbner 09:00
,
Vis åbningstider
,
  • Mandag
    09:00 - 20:00
  • Tirsdag
    09:00 - 20:00
  • Onsdag
    09:00 - 20:00
  • Torsdag
    09:00 - 20:00
  • Fredag
    09:00 - 20:00
  • Lørdag
    09:00 - 20:00
  • Søndag
    09:00 - 20:00

Links

  • ,Se forhandlerens 20 annoncer
  • ,Besøg hjemmeside,

Vi tilbyder

  • ,Forhandler brugt
  • ,Rådgivning
CVR: 41017988·Se på Virk.dk,

Annonceinformation

Annonce-ID

14404053

Opdateret

29. sep. 2025, 10.58

Anmeld annonce

Annoncen kan være mangelfuld. Fuldstændige salgsinformationer og oplysninger iht. oplysningspligten kan fås direkte fra sælger.

Andre
Sejlbåd/Motorsejler