Gå til annoncen

Du er her

Båd/Både/Andre

Billedgalleri

(1/9)

Flot Solus 24

Solus 24

Kalender

1977

Båd med pile som peger i begge retninger

24 fod

Spinnende propel

Udenbords

Sæde

Ikke oplyst

Pris

18.000 kr.

Kontakt

Beskrivelse

Sælger her en rigtig hårdtvejs sejler.
Læs eventuelt anmelderne af den som kan findes på nettet. En båd der kan klare det meste. Selv i hård vind ligger den klippestabilt og bevæger sig som om den var meget større. Den er super solidt bygget, kraftige materialer overalt. Båden er fuldstændig tæt og tør, og der er ingen bløde steder i hverken dæk eller andre steder. Den er bygget som en kampvogn. At sætte sejl er super nemt, da den har rulleforstag, så man skal ikke ud af cockpittet. Der følger et stort ældre, men fuldt funktionelt batteri med, og der er seperat stik til selvstyreren i cockpittet. Den er meget velsejlene og ligger utroligt stabilt i vandet for en 24 fods sejlbåd.
Spillene til skøderne er med 2 udvekslinger så den trækker hurtigt når man drejer den ene vej og trækkere langsommere når man drejer den anden vej.
I kahytten er der skjult led lys hele vejen rundt bag en flot trækant, så man kan hygge sig om aftenen med spil osv. lysstyrken er justerbar.
Båden er genialt indrettet, meget smartere end mange af dens konkurrenter. Der kan uden problemer sidde 4 voksne ved det stabile bord,og der er soveplads til 4 som arrangementet er sat op nu. Bordet er fastmonteret, men kan laves om som det var originalt, hvor bordet kan afmonteres og monteres mellem bænkene for at lave en seng. I det tilfælde er der soveplads til 5.
Sejlene er ikke nye, men fuldt funktionelle. Der medfølger ekstra sejl, de ekstra forsejl er dog ikke til rulle. Der medfølge spiler og spilerstag, som ser ud til at have været brugt meget lidt før jeg købte båden. I let vind er det fantastisk at sætte spileren og lade selvstyren klare arbejdet for en meget afslappende sejlads.
Motoren er en ældre Mercury 4 hestes 2 takter som kører perfekt, starter hver gang. Der er lige lavet service på den med ny gearolie, og impeller.
Båden ligger i Årøsund havn.
Man får utroligt meget båd for pengene og den sælges kun da vi desværre ikke får den brugt nok pga. rejser og andre fritidsaktiviteter.

Specifikationer

Stand
Brugt
Mærke
Andre
Model
Solus 24
Modelår
1977
Type
Sejlbåd/Motorsejler
Drivmiddel
Benzin
Motor inkluderet
Ja
Motorstørrelse
4.0 hk
Motorfabrikant
Mercury
Motortype
Udenbords
Skrogmateriale
Glasfiber
Vægt
1.600 kg
Længde i fod
24 fod
Dybgang
150 cm
Sovepladser
4
Farve
Blå
Båden ligger i
Danmark

Udstyr

Selvstyrer, fendere, fortøjninger, spritbrænder til køkken, usb stik, Led lys, navigationslys, kompas, spiler, spilerstag, alt hvad der skal bruges til båden så den er klar til at sejle afsted.

Placering

6100 HaderslevKart

Annonceinformation

Annonce-ID

12286573

Redigeret

23. jul. 2025, 09.14

Anmeld annonce

Annoncen kan være mangelfuld. Fuldstændige salgsinformationer og oplysninger iht. oplysningspligten kan fås direkte fra sælger.

Andre
Sejlbåd/Motorsejler