Billedgalleri
Drabant 27 fods
Bådplads 2025... Stabil og rummelig Drabant 27 fods sejlbåd - sejlklar !
1985
27 fod
Indenbords
Ikke oplyst
Pris
85,000 kr.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indKontakt
Beskrivelse
Stabil og rummelig Drabant 27 fods sejlbåd – sejlklar, så eventyret kan begynde! ⛵️
Båden søger nye ejere, der har lyst til at komme mere på vandet og nyde friheden til søs. En skøn klassiker med masser af plads og gode sejlegenskaber.
Sælges udelukkende pga. manglende tid og rejseplaner i 2026.
Motoren har fået stort service i 2024 – en grundig gennemgang fra A til Z. Kontakt til mekaniker kan gives. Den sejler ca. en time på én liter diesel, og med 30 liters tank er der god rækkevidde og tryghed.
Bunden blev genopbygget i 2021 og står som ny.
Båden er fra 1985, hvilket giver højere fribord, god ståhøjde i kahytten og en mere robust mast og bom end mange både fra 70’erne.
Som med de fleste både i denne alder er der et par småting, man kan pusle med over tid – ikke noget akut, men noget der kan kigges på.
Specifikationer
- Stand
- Brugt
- Mærke
- Drabant
- Model
- 27 fods
- Modelår
- 1985
- Type
- Sejlbåd/Motorsejler
- Drivmiddel
- Diesel
- Motor inkluderet
- Ja
- Motorstørrelse
- 7.0 hk
- Motorfabrikant
- Yanmar
- Motortype
- Indenbords
- Skrogmateriale
- Glasfiber
- Vægt
- 3,000 kg
- Længde i fod
- 27 fod
- Dybgang
- 150 cm
- Bredde
- 265 cm
- Sovepladser
- 5
- Båden ligger i
- Danmark
Udstyr
Båden kommer fuld sejlklar i vandet med splitflag, fendere, ekstra sejl, Garmin GPS, badestige, Udendørs bord, cockpittelt, nødraketter, selvstyrer (ikke afprøvet), dybdemåler og vandtank, toilet med afgang gennem skrog (lovligt) og mange andre ting. Nyslebet og olieret træværk i cockpit 2025.
Mulighed for bådplads i Kulhuse havn sæson 2025.
Bunden er "som ny", genopbygget 2021 hvilket tydeligt ses på land.
Spørg gerne efter ekstra billeder og andre spørgsmål.
Annoncen kan være mangelfuld. Fuldstændige salgsinformationer og oplysninger iht. oplysningspligten kan fås direkte fra sælger.