Billedgalleri
Bayliner 305 Ciera
Bayliner 305 Ciera
2007
31 fod
Indenbords
8
Pris
395.000 kr.
Beskrivelse
Yderst velholdt * Bov propel * 520 hk * 2 stk. V8 * Nyt stort GAMIN Navi
- Elegance fra det kendte Bayliner værft
- Velplejet og perfekt stand over alt
- Bovpropel og elektrisk ankerspil
- Stort kraftoverskud med dobbelt V8 motor installation
- Motorerne har kun kørt 709 timer
Her tilbydes en rigtig fin nyere og meget velplejet Bayliner. "305 Ciera" modellen står for elegante linjer og er et dejligt rummeligt skib. Hun er bygget til at tage sine ejere og gæster på komfortable længere ture og ferier.
Samtidig har skibet en størrelse der også indbyder til den hurtige aftentur på vandet.
Hun sejler under det gode navn "Søstjernen"
INDRETNING OG KOMFORT
Adgang til skibet foregår nemt via den store badeplatform agter, eller via stævnen og det oplukkelige glasparti i vindspejlet.
Vel ombord modtages du i det dejlige cockpit. Her er det første indtryk rummelighed og masser af lys. Cockpit teltet giver pragtfuld plads og ståhøjde, selv til de allerhøjeste blandt skibets besætning og dets gæster.
Cockpitteltet er 2-delt og er adskilt via den praktiske targabøjle. Selv med teltet oppe er her en utrolig fin udsigt horisonten rundt.
Alle 8 siddepladser fremstår med rigtig pæne, hvide og rene hynder, som bortset fra en enkelt lille bitte rift er helt uden skader og der er blot minimalt slid.
På dørken (gulvet) er der lagt en ny og flot "Isiteek" belægning. Det er både praktisk, varmt, blødt, skridsikkert og virkelig behageligt at gå på i bare fødder om sommeren.
Pladsmæssigt er der gode forhold rundt om det store sammenfoldelige bord ved U-sofaen. Her er der plads til 6 mand om bordet.
Overfor bordet er der en ekstra håndvask. Hertil kommer bruseren ved agterdækket. Den giver velvære når der bades fra den store badeplatform. Der er her nem adgang til vandet og til skibet med den integrerede badestige.
Nede om læ er der endnu en stor sofagruppe, en stor dobbeltseng i stævnen og tillige en fin kahyt også med dobbeltseng Her nede om læ overnatter 2 voksne par behageligt med mulighed for adskilt privatliv.
Der kan naturligvis også sove et par stykker i cockpittet, hvis man har mere lyst til udelivet om natten.
Til de mere køligere dage og nætter nyder man at der er oliefyr og centralvarme ombord med egen dieseltank. Med det kan man altid holde varmen uanset vejr og vind.
Pantry som også findes ned om læ byder sig til. Det er veludstyret med både microovn, køleskab/frys og kogeplade opvarmet med sprit eller elektricitet.
Der medfølger et par gode foldbare liggestole/liggemadrasser
TEKNIK
Når det kommer til teknikken, er de 2 store V8 motorer på hver 260 hk selvfølgelig det første man bemærker. Læg hertil den stærke bovpropel. Her er havnemanøvrer en leg, så snart man har lært det.
Under sejlads trimmes skibet med de hydrauliske trimflaps og ankring foregår tilsvarende enkelt med det elektriske ankerspil ude i stævnen.
Navigation og løbende kontrol med alle motordata, sker på den helt nye store Garmin plotter.
STAND OG VEDLIGEHOLD
Skibet er velplejet og forskriftsmæssigt serviceret. På motorsiden er manifold og knæ mm. skiftet til helt nyt i 2017.
Bunden er nylig malet med bundmaling og skibet har i den nuværende ejers tid altid været opbevaret på land om vinteren.
VELKOMMEN OM BORD
Venlig hilsen
Bjarke Sonnichsen
Yacht Dreams
Specifikationer
- Stand
- Brugt
- Mærke
- Bayliner
- Model
- 305 Ciera
- Modelår
- 2007
- Type
- Cabincruiser
- Drivmiddel
- Benzin
- Motor inkluderet
- Ja
- Motorstørrelse
- 520.0 hk
- Motorfabrikant
- Mercruiser 5.0 MPI V8
- Motortype
- Indenbords
- Skrogmateriale
- Glasfiber
- Vægt
- 5.500 kg
- Længde i fod
- 31 fod
- Dybgang
- 85 cm
- Bredde
- 335 cm
- Siddepladser
- 8
- Sovepladser
- 6
- Farve
- Hvid / Blå
- Båden ligger i
- Danmark
Udstyr
Motor, drev og styring
- 2 stk. Mercuiser 5.0 MPI - V8
- 2 x 260 hk (520 hk ialt)
- Motor timer: BB 692 / SB 709
- Benzin
- Saltvandskølet
- 2 stk. Mercruiser Duoprop Bravo drev
- Rustfri duopropeller
- Brændstof tank 56 liter
- Motorrum beklædt med dørkplader i aluminium
- Hydraulisk styring
- Hydrauliske trimflaps
- Bovpropel - Sidepower
Instrumenter, navigation og el
- GPS/Plotter Garmin GPDmap 923XSX - år 2023
- Motor data på ploter via Nmea2000 netværk
- VHF stationær med håndsæt - NAVMAN
- Kontakter til trimflaps
- Joystick til bovpropel - Side Power
- Kompas - DANFORTH
- Forbrugsbatteri
- Startbatteri
- Batterilader m. landstrøm
- TV med DVD - år 2023
- Stereo med DVD og USB
Øvrigt udstyr
- Holding tank 110 liter
- Ferskvandstank 130 liter
- Anker i stævn med kæde
- Ankerspil elektrisk i stævn
- Komplet 2-delt cockpittelt
- 2 stk. foldbare dæks- & liggestole
- Isiteek gulv - år 2023
- Oliefyr - Webasto 5 Kw
- Separat diesel tank til oliefyr
- Varmt og koldt vand overalt
- Håndvask i cockpit
- Toilet elektrisk - saltvands skyllet
- Bruser ved agterdæk
- Oplukkelig luge i vindspejl
- Badeplatform
- Badestige
- Vask ved pantry
- Kogeplade el
- Køleskab med frys
- Microovn
- Vinduesviskere
- Fendere
- Fortøjninger
YachtDreams ApS
Adresse
Åbningstider
Åbent indtil 20:00 i dag,Vis åbningstider,
- Mandag09:00 - 20:00
- Tirsdag09:00 - 20:00
- Onsdag09:00 - 20:00
- Torsdag09:00 - 20:00
- Fredag09:00 - 20:00
- Lørdag09:00 - 20:00
- Søndag09:00 - 20:00
Forhandleren har accepteret, at de kun annoncerer i overensstemmelse med gældende lovgivning.
Annoncen kan være mangelfuld. Fuldstændige salgsinformationer og oplysninger iht. oplysningspligten kan fås direkte fra sælger.