7 tips til prissætning af din brugte bil
Motor

7 tips til prissætning af din brugte bil

Benedicte
Benedicte

Du har besluttet dig for at sætte din brugte bil til salg på DBA. Der skal tages flotte billeder, du skal have skrevet en god tekst, og så er der lige det med prisen for bilen. Hvad skal den koste? Det har vi en række råd, der kan gøre dig klogere på, her!

Det kan være uoverskueligt at finde frem til den helt rette pris, når du sætter din bil til salg. Især hvis du ikke er den fødte mekaniker eller har et job som bilsælger. Her får du 7 tips, du kan bruge som rettesnor for, hvilken pris du skal give din bil.

Tip 1: Gør først og fremmest dette op med dig selv

Du skal sætte din pris ud fra, hvor travlt du har med at komme af med bilen.

Gør op med dig selv, hvornår du vil af med din bil. Er der tale om en pludseligt opstået situation, som gør, at du skal af med den her og nu? Eller har du bestilt ny bil, som først kan leveres om 3 måneder og derfor er afhængig af at kunne beholde din bil i nogle måneder endnu? Hvis tiden ikke er vigtig, kan du tillade dig at sætte prisen lidt højere. Så har du også et forhandlingsgrundlag, hvis du får et bud på bilen.

Automatgear er blevet meget eftertragtet. Her kan du se tre biler med automatgear til salg på DBA, her:

VW ID.3

58 Pro 5D2021 ∙ 31.000 km ∙ Automatisk ∙ El
154.900 kr.
Fredericia ∙ Meng Biler ApSForhandler
Sol og bjerge

VW Passat

1,8 TSi 180 High+ Variant DSG 5D2018 ∙ 143.000 km ∙ Automatisk ∙ Benzin
199.500 kr.
Hobro ∙ Langer Biler ApSForhandler

VW ID.3

58 Pro Performance 5D2023 ∙ 84.800 km ∙ Automatisk ∙ El
179.700 kr.
Taastrup ∙ Terminalen Taastrup A/SForhandler

VW ID.3

58 Pro 5D2022 ∙ 18.800 km ∙ Automatisk ∙ El
199.700 kr.
Taastrup ∙ Terminalen Taastrup A/SForhandler

VW Polo

1,0 TSi 115 Highline DSG 5D2019 ∙ 76.000 km ∙ Automatisk ∙ Benzin
164.800 kr.
Risskov ∙ P. Christensen A/SForhandler

Lige nu er der 3.462 biler med automatgear til salg på DBA, de fleste af dem er VW.

Tip 2. DBA-søgninger er din ven

Klik ind på DBA og søg i bilkategorien. Find en bil, som kommer så tæt på din egen bil som muligt. Hvis bilen for eksempel er fra 2012 - så lav søgningen fra 2011-2013.

Sammenlign resultaterne og se nærmere på de biler, der kommer tættest på din egen bil. Du kan vælge at sætte prisen lidt lavere end dine konkurrenters, hvis du skal af med den her og nu. Du kan også sætte prisen lidt højere end dine konkurrenters, hvis du mener, du har et produkt, der kan bære det – hvis din bil vel og mærke også er bedre end de andre, der minder om, på DBA.

Men husk altid at sæt prisen sådan, at der er plads til, at køber kan prutte dig ned i pris. Det skal du regne med, at de fleste købere vil.

LÆS OGSÅ: Eksperter: Disse 10 almindelige biler stiger snart i værdi

På billedet ovenover ser du en Volvo XC60 fra 2012. Den er sat til salg for 335.000 kroner, og Karina, som ejer bilen, bor i Nordsjælland. Bilen er en R-Design-model. Dem er der ikke mange til salg af på DBA
På billedet ovenover ser du en Volvo XC60 fra 2012. Den er sat til salg for 335.000 kroner, og Karina, som ejer bilen, bor i Nordsjælland. Bilen er en R-Design-model. Dem er der ikke mange til salg af på DBA

Tip 3. Denne ting ved bilen påvirker prisen en del

Ekstraudstyr er ofte lig med en højere salgsværdi. Husk derfor at tage højde for, hvad dit ekstraudstyr tilføjer af værdi til bilen, når du prissætter, og husk at få dette skrevet med i annonceteksten.

Der kan være stor forskel på prisen på en bil med eller uden automatgear, eller en 1.1 motor versus 1.5 motor.

Det kan også have stor indflydelse på prisen, om bilen er 3- eller 5-dørs. 5-dørs biler er typisk mere eftertragtede og koster derfor lidt mere.

VW-biler fra 2011-2013 til salg på DBA:

VW Golf VI

1,2 TSi 105 Comfortline BMT 5D2011 ∙ 132.000 km ∙ Manuelt ∙ Benzin
74.900 kr.
Fredensborg ∙ Autohuset FredensborgForhandler

VW Polo

TDi 90 Comfortline2011 ∙ 305.000 km ∙ Manuelt ∙ Diesel
35.000 kr.
HedehusenePrivat

VW Passat

2,0 TDi 140 Comfortline Variant BMT 5D2011 ∙ 313.000 km ∙ Manuelt ∙ Diesel
42.800 kr.
Jægerspris ∙ CEKOS v. Christoffer EhrenbergForhandler

VW Golf VI

TSi 122 Highline Variant DSG Van2011 ∙ 301.000 km ∙ Automatisk ∙ Benzin
38.000 kr.
RisskovPrivat ∙ Service

VW Polo Cross

TDi 902011 ∙ 275.000 km ∙ Manuelt ∙ Diesel
35.000 kr.
HelsingørPrivat

Lige nu er der 641 VW’er til salg på DBA. Mange af dem er den populære VW Up

Tip 4. Selvfølgelig trækker dette ned i prisen, og derfor skal du allerede i første omgang have taget højde for dette

Sæt dig i købers sted. Han/hun vil helt sikkert bemærke den lille bule på venstre bildør eller det store stenslag i forruden. Køberen vil naturligvis tillægge bilen mindre værdi, hvis den har skader. Oplyser du det i annoncen og vis det eventuelt på billederne, så du har forventningsafstemt med køberen forinden. Og så husk at sæt prisen herefter, for så er køber forberedt, og udgangspunktet for en eventuel forhandling er til din fordel.

LÆS OGSÅ: Sexolog: Mænd sælg disse ting og få en glad kæreste

Gør altid opmærksom på, hvis bilen har en lille bule eller skade. Det er træls for en seriøs køber at blive negativt overrasket, når han kommer ud for at se på bilen
Gør altid opmærksom på, hvis bilen har en lille bule eller skade. Det er træls for en seriøs køber at blive negativt overrasket, når han kommer ud for at se på bilen

Tip 5. Igen: DBA er dit research-sted: Tjek dette på portalen, inden du sætter prisen

Vurder om det er en populær vare, du har til salg. Er der 20 andre biler nogenlunde magen til din - så er bilen muligvis ikke så eftertragtet, og så skal prisen også sættes derefter. Er der kun 2-3 magen til din, og du kan se, at de bliver solgt hurtigt, så kan du tillade dig at tage en højere pris for den.

Tip 6. Har du sat prisen for høj, vil du hurtigt blive opmærksom på det

Har du ikke fået nogle henvendelser inden for de første 14 dage, så overvej om du skal sætte prisen en smule ned. Du kan også slette annoncen og lave den på ny. På den måde vil din annonce ligge i toppen af søgningen igen.

Men igen: Hvis du ikke har travlt med at få bilen solgt, har du måske tålmodighed nok til at vente på, at den rette køber til din forlangte pris opdager din bil.

Eksempel på populære biler er for eksempel veteranbiler. Her er 3 styks:

Hyundai i30

1,6 CRDi 110 Premium stc. 5D2017 ∙ 225.000 km ∙ Manuelt ∙ Diesel
55.000 kr.
Næstved ∙ Leif Nielsen Jensen A/SForhandler

Skoda Octavia

2,0 TDi Ambiente2007 ∙ 254.000 km ∙ Manuelt ∙ Diesel
20.000 kr.
Aarhus NPrivat
Sol og bjerge

VW Golf Plus

1,4 TSi 140 Sportline 5D2007 ∙ 296.000 km ∙ Manuelt ∙ Benzin
29.900 kr.
Kjellerup ∙ Silkeborg Autokommission ApSForhandler

Citroen Berlingo

1,6 e-HDi 92 Multispace E6G 5D2014 ∙ 182.000 km ∙ Automatisk ∙ Diesel
89.800 kr.
Middelfart ∙ NordDan Biler / Berg & Toft ApSForhandler

Mazda 3

2004 ∙ 307.500 km ∙ Manuelt ∙ Benzin
21.800 kr.
LøgumklosterPrivat

Lige nu er der 567 veteranbiler til salg på DBA, og de fleste af dem er fra Mercedes.

Tip 7. Slå også gerne på dette i din annoncetekst (såfremt det er tilfældet med din bil)

Skil dig ud fra de andre artikler og skriv en ærlig tekst. Hvis det har været din faste følgesvend i mange år, så lad følelserne komme til udtryk. Læg vægt på, om det har været bil nummer 2 i familien eller en ‘garagebil’. Hvis det er en ‘garage-bil’, indikerer det et lavt kilometertal og formentlig ingen rust, fordi den har stået tørt og godt. Spil gerne på det. Det sælger! Og det gør også, at du kan tillade dig at tage en smule mere for din bil.

LÆS OGSÅ: De vigtigste fotoråd, når du skal sælge din bil

Her er det igen Volvo’en fra 2012. som har kørt under 92.000 kilometer. Altså et lavt kilometertal for en bil som har 7 år på bagen
Her er det igen Volvo’en fra 2012. som har kørt under 92.000 kilometer. Altså et lavt kilometertal for en bil som har 7 år på bagen

Det var mine 7 tips til, hvordan du prissætter din bil, så både du og køber er tilfredse med handlen.

Når du får solgt din bil, er du sikkert interesseret i at få en ny, og det kan vi også hjælpe dig med på DBA Guide. I denne artikel står vi klar med 4 brugtbiler til dig, der ikke gider noget bøvl med mekanikken. Du kan også læse, hvor mange penge du sparer ved at købe bilen brugt frem for ny. Det får du svar på i denne artikel.

Inden du sælger din bil, så tjek den igennem for småfejl hist og her, så du ikke har en sur køber i røret nogle timer efter salget. I videoen herunder kan du se, hvordan du hurtigt kan tjekke din bil efter i sømmene – altså hvordan du selv laver et lille servicetjek på din bil.

Du kan læse mere om de ting, du skal tjekke din bil efter i sømmene for, her.

Relaterede artikler