Om få uger banker vores lille nye familiemedlem på døren og vil være en del af vores liv. Vi glæder os helt vildt, og den lille mand inspirerer os til endnu flere skøre køb på DBA….
For der findes dælme ingen grænser for, hvad man kan købe brugt. Og vi elsker det! Jeg har altid været typen, der har stået i skobutikkerne og sagt ‘nååååhhhh’ og ‘iiiihhhh’ når jeg så de små miniature sneakers til bebser.
De er simpelthen for kære! Men hold nu K... hvor er de også dyre fra ny! Mit rationelle-jeg, tænker at de jo alligevel vokser fra dem, før man når at kunne se, de har været på. Jeg er simpelthen for nærig!
Så derfor synes jeg det er GENIALT at købe sko brugt. Jeg vil pointere at man selvfølgelig skal huske at tjekke hvor meget, de er brugt. De små guldklumper skulle jo nødigt lide overlast pga et par slidte og udtrådte sko. Det er altså et must at skoen skal være ergonomisk korrekt! Dog vil jeg sige, at ofte kan man komme rigtig langt, ved blot at bede om at se et foto af skoens sål.
Tit og ofte kan du også finde sko, der faktisk aldrig har været brugt. Der er virkelig nogle penge at spare! Mit bedste tip er altid lige at tjekke DBA før du går ud og køber tingene fra nyt. Og det gælder jo sådan set alt der handles!