Gå til annoncen

Du er her

Båd/Både/Dehler
Solgt af YachtBroker Network

Billedgalleri

(1/54)

Dehler 41 CR - 1998 - Struer

Dehler

Modelår

1998

Længde

41 fod

Motortype

Ikke oplyst

Sæder

Ikke oplyst

Pris

849.000 kr.

forhandlerens infokort

YachtBroker Network

Se CVR-nr. på Virk.dk,

3 år på DBA – siden 2021

,Islandsvej 5, 5700 Svendborgo
,Gå til forhandlerens side på DBA,Se forhandlerens 234 annoncer
Se annoncen på sælgerens side,

Beskrivelse

Dette meget velholdte og opdaterede eksemplar af denne velsejlende og rummelige tyske kvalitetsbåd udbydes nu til salg efter 16 års ejerskab. Helt nye sejl medfølger. Opdateret med NMEA2000 samt komplet elektronikpakke fra Raymarine (kortplotter, log, ekkolod, vindinstrument og VHF). Kun 2 ejere. Dehler er kendt for solid kvalitet og høj finish - udover at det er en hurtig og stabil sejlbåd, der bjærger sig sikkert i al slags vejr. Altid overvintret i tør hal! Båden har stået ubrugt i hal i 6 sæsoner (tidligere). Let at sejle singlehand med alle hal og skøder ført til cockpit, kraftige elspil og kraftig bowtruster. Dobbelt skinnesystem til rebning af selvslående fok. Nyt elektrisk ankerspil m. fjernbetjening. Anker for er optimeret med aut. udliggerbom, som beskytter gelcoat u/ankring. Dette er 2-kabiners versionen, som er meget rummelig under dæk, med flot interiør i kirsebær, masser af skabsplads, stort pantry m. helt nyt køleskab og ståhøjde på 195cm. Cockpitbord indeholder "køleboks". Eberspächer fyr sørger for varme i hele båden på de kolde dage.

Nypoleret og bundsmurt i år og helt klar til sejlereventyr med ny ejer.

Specifikationer

Stand
Brugt
Mærke
Dehler
Modelår
1998
Type
Sejlbåd/Motorsejler
Drivmiddel
Diesel
Motor inkluderet
Nej
Motorstørrelse
48.0 hk
Skrogmateriale
Glasfiber
Vægt
8.900 kg
Længde i fod
41 fod
Dybgang
195 cm
Bredde
395 cm
Båden ligger i
Danmark

Placering

Islandsvej 5, 5700 SvendborgKart

YachtBroker Network

YachtBroker er Skandinaviens største kæde af bådmæglere. Firmaet har eksisteret i 20 år, og vi har hos YachtBroker derfor stor erfaring med handel med brugte lystbåde. Vores YachtBrokere er lokal repræsenterede jævnt fordelt i områder i hele Skandinavien. Derfor har du som kunde altid en lokal YachtBroker som kan hjælpe med køb eller salg af båd indenfor rækkevidde.
Gå til forhandlerens side på DBA

Adresse

,Islandsvej 5, 5700 Svendborgo

Åbningstider

Åbner 09:00 mandag
,
Vis åbningstider
,
  • Mandag
    09:00 - 16:00
  • Tirsdag
    09:00 - 16:00
  • Onsdag
    09:00 - 16:00
  • Torsdag
    09:00 - 16:00
  • Fredag
    09:00 - 16:00
  • Lørdag
    Lukket
  • Søndag
    Lukket

Links

  • ,Se forhandlerens 234 annoncer
  • ,Besøg hjemmeside,
CVR: 29936013·Se på Virk.dk,

Annonceinformation

Annonce-ID

619319

Opdateret

28. okt. 2025, 14.50

Anmeld annonce

Annoncen kan være mangelfuld. Fuldstændige salgsinformationer og oplysninger iht. oplysningspligten kan fås direkte fra sælger.

Dehler
Sejlbåd/Motorsejler