Billedgalleri
Keyboard / stagepiano
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Stagepiano/Keyboard fra Gear4music
88 vægtet tangenter med stativ
SDP-2
• Et komplet 88-tangenters digitalt klaver med vægtet action
• Indbyggede stereohøjttalere og hovedtelefonudgang til lydløs øvelse
• stereo RCA-udgange og MIDI over USB
• Eksperimenter med otte forskellige stemmer af høj kvalitet
Gear4music SDP-2 tilbyder en masse funktioner. SDP-2 leveres i fuld størrelse med 88 tangenter. Fra de berøringsfølsomme tangenter, der reagerer på intensiteten af dit spil. Til de vægtede tangenter, der giver naturlig modstand og tilbyder den umiskendelige klaverfornemmelse. Teknikken og vanerne, som du udvikler med SDP-2, vil vare hele livet.
Det bliver endnu bedre. SDP-2 tilbyder tilslutningsmuligheder, som er brugbare på forskellige spillesteder og studier rundt omkring i verden. Det drives af lysnet eller batterier og er klart til næsten enhver situation.
Det har også et hovedtelefonstik, så du kan spille lydløst. Det er det perfekte klaver til øvelse.
Følelsen af et keyboard definerer din spilleoplevelse. Det er derfor SDP-2 har vægtede tangenter. Det betyder, at det er nemt at skifte fra et akustisk klaver til dette keyboard. Derudover er alle tangenter designet til at have en ensartet fornemmelse overalt. Det betyder, at du stadig har kontrol, når du spiller hurtigt.
For at hjælpe dig med at øge hastigheden, findes der også en indbygget metronom. Det giver dig mulighed for at øve din timing. SDP-2 leveres også med en sustain pedal. Du kan forlænge toner, eksperimentere og lære med sustain teknikker.
Alle de tilslutningsmuligheder, du har brug for
SDP-2 er altid klar. Hvis du øver dig, er det fremstillet med fire højttalere, der leverer stereolyd. Hvis du vil øve dig i stilhed, er der et hovedtelefonstik, så du ikke forstyrrer dine omgivelser.
Når du skal op på scenen, er SDP-2 også klar til det. RCA-udgange giver dig mulighed for at tilslutte mixere og forstærkere. Deres stereo output betyder også, at du kan kontrollere panorering i en live situation, så du kan få den nøjagtige scenelyd, du ønsker. Når du bruger USB to Host output, kan du desuden bruge SDP-2 som MIDI-controller. Perfekt til musikstudiet.
Alt hvad du har brug for
Specifikationer
Funktioner
• Tangenter: 88, vægtede
• Hastighedsfølsomhed: 3 lag
• Polyfoni: 32
• Stemmer: 8
• Voice control: Volume, Sustain, Layer, Fine Tune
• Effekter: Reverb og Chorus (fuldt justerbar)
• Demosange: 8
• Metronom: Ja
• Højttalere: 4 x 10w
• Auto power off: Ja
Tilslutningsmuligheder
• USB MIDI
• Sustain Pedal indgang
• Stereo Phono udgang
• Hovedtelefon udgang
• Strømforsyning indgang
• Batterirum
Inkluderet tilbehør
• 12v strømforsyning (kan også bruges med 6 XD-batterier (ikke inkluderet)
• Nodestativ
• Sustain Pedal
Klaver mål
• Bredde: 1270 mm
• Dybde: 280 mm
• Højde: 80 mm
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 11.5.2025 kl. 22:06 ・ Annonce-ID: 9843729