Billedgalleri
(1/4)
Sjælden gammel afrikansk Mwana Pwo maske fra Chokwe - Congo.
Til salg2.980 kr.
Beskrivelse
African & Tribal Art, Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Ekstremt sjældent gammel afrikansk Mwana Pwo-maskine fra Chokwe, fra Urunda-regionen i Congo.
Mwana Pwo afspejler alle de positive kvaliteter hos en ideel kvinde, der kan tjene som et forbillede for Chokwe.
Højde: 27 cm.
Denne Chokwe-maske er fra midten af det 20. århundrede og kommer med et certifikat for ægthed.
Denne maske kommer fra Chokwe-folket. Den tilhører den berømte kategori kendt som Mwana pwo og blev brugt under ceremonierne for omskæring og indvielse af unge drenge. Hovedbeklædningen, der er fastgjort til masken, er velbevaret. Ansigtet viser typiske Chokwe-snedkerimønstre og udtryk.
Chokwe er medlemmer af en stor kulturklynge, der nu bor i det centrale Angola, dele af Den Demokratiske Republik Congo og Zambia. Denne klynge består af en række forskellige, men beslægtede folk, hvoraf de mest fremtrædende er Chokwe,
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
Annonce-ID | 9812960 |
---|---|
Sidst redigeret | 11.5.2025 kl. 06:46 |