Billedgalleri
Grøn klukflaske og tre glas med skønvirke tinbesætning, ca. 1900
Til salg
Fragt fra 39,99 kr. + Tryg betaling 24 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Efter leveringen har du 24 timer til at kontrollere produktet. Hvis der er noget galt med produktet, får du dine penge tilbage
Opret en pakke
Køb mere fra sælgeren og betal kun én fragtomkostning.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Sjældent sæt bestående af én grøn klukflaske og tre matchende drikkeglas, fremstillet omkring 1900 på Holmegaard Glasværk eller beslægtet dansk værksted. Alle dele er udført i mundblæst glas med dyb grøn farvetone og forsynet med dekorativ tinbesætning i skønvirkestil. Sættet fremstår i perfekt stand, uden skår, revner eller glaspest, og med tinbesætningen intakt og fastsiddende.
Klukflasken har den karakteristiske indsnævring i halsen, som skaber den velkendte “klukkelyd” ved ophældning. Den grønne glasmasse er jævn og klar, og flasken er formet med rundet bund og elegant hals – typisk for Holmegaards produktion omkring århundredskiftet. De tre glas er ligeledes mundblæste og proportioneret til vin eller spiritus, med tinbesætning omkring fod eller kumme, udført i organiske former med bladranker, buer eller stiliserede ornamenter.
Tinbesætningen er udført i skønvirkestil, den danske udgave af Art Nouveau, som var fremherskende i perioden 1895–1915. Stilen er kendetegnet ved naturinspirerede motiver, flydende linjer og håndværksmæssig detaljering, og blev ofte anvendt i kombination med glas, keramik og træ. Kombinationen af mundblæst glas og tinbesætning afspejler tidens æstetiske idealer og den kunsthåndværksmæssige ambition, der prægede dansk design i begyndelsen af det 20. århundrede.
(C007)
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 4.10.2025 kl. 12:38 ・ Annonce-ID: 979450








