Billedgalleri
To velholdte grønne Duett
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Mærke: IKEA
STYKPRIS - sender gerne.
Det er sjældent at se den populære Duett så velholdt, som disse to grønne lamper er. Duett blev designet af Bent Gantzel-Boysen for Ikea i 1983, og da de kun blev produceret i fire år, har lamperne selvfølgelig en anelse patina. Men der er virkelig tale om en anelse. Ingen trykmærker, skævhede eller rust.
Med sine forskellige farvenuancer giver de seks skærme en dejlig og hyggelig lyseffekt. Duett er 20 cm høj og har en diameter på 15 cm. Lamperne bruger kertepærer med almindelig lille sokkel (e14). De har fået nye ledninger på over to meter og er klar til at blive hængt op.
BEMÆRK, at lamperne koster 1 000 kroner stykket og sælges både enkeltvis og samlet.
Jeg kan kontaktes her på dba og på 24 65 74 32. Jeg anvender ikke Fiks færdig, da jeg fortsat handler tillidsbaseret med direkte dialog imellem os.
Du kan hente lamperne på Vilhelm Becks Vej 5 i Viby tæt på Aarhus C - blot to kilometer fra Frederiksbjerg. Jeg sender også gerne lamperne til en pakkeshop nær dig eller tager dem med til dig på en af mine jævnlige ture fra Aarhus over Fyn og Sjælland til København.
Tryk på mit navn og se flere lamper og retrosager i mine andre annoncer. Her finder du blandt andet en Duett i røde og gule nuancer til salg.
#lampe #loftslampe #pendel #retrolampe #duett #Ikea #Gantzel-Boysen #geøn #grønlampe duett #Belysning #lampesalg #lampersælges #retro #vintage #interiør #indretning #bolig #nostalgi #patina #genbrug #genbrugsguld #genbrugsfund #tilsalg #tilsalgaarhus #tilsalgaarhus #Aarhus #Århus #sælges #lopper #danskdesign #lampesæt
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 10.5.2025 kl. 13:29 ・ Annonce-ID: 9793880