Billedgalleri
(1/4)
3 Stammetrompler - Træ - Nepal - Begyndelsen af det 20. århundrede
Til salg1.639 kr.
Beskrivelse
Chinese Art, Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Statuer af træfigurer
Nepal, begyndelsen af det 20. århundrede
Etnisk bjergstam
Skåret træ med patina, ca. 20 cm højt
Denne gruppe af tre udskårne træfigurer stammer fra de fjerntliggende bjergregioner i Nepal og er dateret til begyndelsen af det 20. århundrede. Hver af disse figurer, fint patineret af tidens slid, forestiller en person i en detaljeret og udtryksfuld positur.
Den første person er afbildet, mens han holder en krukke mellem hænderne, en positur der ofte er forbundet med fromhedsbilleder eller symboler på frugtbarhed og velstand i nepalesisk kunst.
Den anden person bærer en kurv på ryggen, hvilket illustrerer dagligdagen og de landbrugs- eller håndværksopgaver.
Den tredje person virker til at være en gravid kvinde, en repræsentation der symboliserer frugtbarhed, moderskab og livets cyklusser, temaer der
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
Annonce-ID | 9778080 |
---|---|
Sidst redigeret | 10.5.2025 kl. 06:06 |