Billedgalleri
Sjælden Werner Schou kobber og sort metal pendel for Coronell Elektro
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Oplev denne slående skulpturelle pendellampe designet af Werner Schou, fremstillet i kobber og sort metal, og produceret af Coronell Elektro i Hellerup i 1960'erne. Et typisk stykke dansk design, det viser varme materialer kombineret med dristige, grafiske linjer, der legemliggør periodens æstetiske elegance.
Denne sjældne og fængslende pendellampe har et indre malet i levende orange og hvid, hvilket skaber en smuk, atmosfærisk glød, når den er tændt. Dens unikke design giver ikke kun funktionel belysning, men fungerer også som et overbevisende visuelt statement i ethvert interiør.
Coronell Elektro, grundlagt af Werner Schou i 1964, var kendt for sine dekorative, skulpturelle lamper, der ofte blandede metal med træ, glas eller plastik. Denne model eksemplificerer virksomhedens karakteristiske stil og håndværk.
Lampen præsenteres i fremragende vintage stand og er udstyret med en ny sort stofledning og original porcelæns E27-fatning, klar til at oplyse dit rum med karakter og varme. Et enestående valg for alle, der søger en unik og stilfuld belysningsløsning.
Designer: Werner Schou
Producent: Coronell Elektro
Materiale: Kobber
Periode: 1960’erne
Oprindelse: Danmark
Porcelænsfatning: E27
Stand: Meget god vintage stand
Ledning: Ny sort stofledning
Mål: Diameter 25 cm | Højde 17 cm
Vægt: 1,445 kg
Sender gerne mod betaling af porto.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 9.5.2025 kl. 10:35 ・ Annonce-ID: 9759536