
Billedgalleri
Koboltblå skål i presset glas – ca. 1900, antageligt schlesisk oprindelse
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 19 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Efter leveringen har du 24 timer til at kontrollere produktet. Hvis der er noget galt med produktet, får du dine penge tilbage
1.Hurtig og tryg handel
Køb direkte på DBA med “Køb nu”, når det er muligt – eller giv et bud og se om sælger accepterer. Fragt og sikker betaling klares nemt med Fiks færdig!
2.Tryg betaling med Fiks færdig
Betal nemt med MobilePay eller kort. Dine penge er i sikkerhed, indtil du har modtaget varen.
3.Køberbeskyttelse er altid inkluderet
Du har 24 timer til at kontrollere varen, når den er leveret til dig. Hvis varen ikke er som annonceret, kan du pause betalingen.
Opret en pakke
Køb mere fra sælgeren og betal kun én fragtomkostning.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Dekorativ skål i koboltblåt presset glas, fremstillet omkring år 1900. Skålen har en plansleben standflade. Målene er ca. 17 cm i længde, 11 cm i bredde og 7 cm i højde, hvilket gør den velegnet som serveringsskål eller dekorativ genstand. Formen og farven er karakteristisk for perioden, hvor koboltblåt glas var populært i både husholdnings- og prydgenstande.
Glasværket er ukendt, men skålens stil og fremstillingsteknik peger mod en schlesisk oprindelse, et område der i perioden var hjemsted for flere aktive glasværker, kendt for deres produktion af presset glas til det europæiske marked.
Skålen fremstår i fin stand, med alderssvarende patina og uden væsentlige skader. Et tidstypisk eksempel på kontinental glasproduktion fra omkring århundredeskiftet, velegnet til samlere af historisk brugsglas eller som et dekorativt indslag i klassisk interiør.
(B005)
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 6.5.2026 kl. 11:17 ・ Annonce-ID: 952252









