Billedgalleri
Welsh, hoppe, 0 år
Varebeskrivelse
Mankehøjde: 142 cm
Køn: Hoppe
Fødselsår: 2024
Welsh partbred, hoppe, 0 år, 142 cm, Golden Diamond, Da vores elskede drømme føl desværre bliver for lille (eller datteren for lang) så skal smukkeste Golden Diamond skal have ny boks fra marts.
GD er en welsh hoppe fra 14 september (palomino)- har rødt pas.
Hun er noget af det sødeste, meget snaksagelig og er en af de første der siger godmorgen i form af små brummen/vrinsk, når vi kommer i stalden. Vil rigtig gerne nusse på folden også. Kan stå frit og få renset hove mm. Er vant til solarie :)
Trailer træning starter i uge 7, så hun er klar til at flytte :) vi vil efter hun er fortrolig med den køre ture med hendes mor, og/eller anden hest fra folden. Nok også en tur alene :) Hun er super cool og har intet imod at blive taget alene ind fra fold, selvom resten kalder, så følger hun så fint med og står så pænt imens man strigler mm. Man kan fint trekke hende fra matriklen uden problemer, trafik har hun mødt på ture (dog er kassebiler stadig liiiidt farlige) men stadig kontrollerbar.
Hun har haft smed, så dygtig og en masse ros fra smeden.
Hun bliver vaccineret første gang til april
Hun bliver en max 2’er - måske en lille 1’er pony :)
Mor 135 - far 149 (cremello) begge både spring og dressur - så en lækker all around
Hun er forsikret hos Agria (liv og uanvendelig 40.000) som selvfølgelig kan overtages - kender du måske en eller står du selv og mangler sådan en skønhed - så kontakt mig gerne :)
Har en masse videoer og billeder, Så spørg endelig
Befinder sig ved Horsens
Prisen er ikke fast, hjemmet er meget vigtig for os - da vi egentlig havde regnet med en keeper, så det er vanvittig svært at hun ikke skal blive hos os :(
Vi har ikke travlt med et salg.
Fortæl gerne hvad i kan tilbyde hende - kom gerne og besøg hende.
Her er muligheden for at følge din kommende ride/avls pony allerede nu.
Bytte med stabil hest (150/165) vil osse være en mulighed alder fra 10-17 år ca - skal bruges til pige på 12 år. (13 til juli) Så skal være fornuftig i hovedet. Mindre skader er ok.
De sidste 2 billeder er fra i sidste uge
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 26.3.2025 kl. 17:38 ・ Annonce-ID: 951181