Billedgalleri
(1/4)
Guillaume-Thomas François Raynal - Storia Filosofica e Politica degli Stabili...
Til salg3.353 kr.
Beskrivelse
Guillaume-Thomas François Raynal - Storia Filosofi, Guillaume-Thomas François Raynal - Storia Filosofi, genre: -, Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Operatet består af 18 bøger udgivet i 9 bind, hvoraf hver indeholder to bøger. Bindene er i perfekt stand med original bindemateriale i hele pergament med prægninger i blind på forsiden og bagsiden, ryg med 5 nervevægge med titel og bindnummer indpresset i guld.
Det er den første og eneste udgave på italiensk udført af Giuseppe Ramirez (pseudonym: Remigio Pupares) under supervision af Giovanni Domenico Stratico og udgivet i Siena af Luigi og Benedetto Bindi i 18 bind i oktavformat mellem 1776 og 1777.
Raynals værk udgør den første kritik af kolonialisme, slaveri, despotisme og klergildet, som blev udført af europæere. Den blev offentliggjort anonymt i 1770 og blev forbudt af regimet i 1772. Raynal genudgav den anonymt igen i 1774, men blev igen forbudt og sat på Indekset over forbudte bøger.
Antallet af sider i de atten bind er 3430
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
Annonce-ID | 9509727 |
---|---|
Sidst redigeret | 30.4.2025 kl. 06:18 |