Billedgalleri
(1/4)
Signed, Robert Lax - Scarce Poetry Booklet from the Furthermore Press - 1984
Til salg1.341 kr.
Beskrivelse
Signed, Robert Lax - Scarce Poetry Booklet from th, Signed, Robert Lax - Scarce Poetry Booklet from th, genre: -, Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Knappe Digtbog fra Ydermere Presse
Robert Lax
Fra toppen af pariserhjulet
Tegnefilm af Robert Lax, design af Michael Lastnite
Udgivet af Further Press i 1984
Papirindbinding (12 sider inklusive omslag)
Første udgave
Håndsigneret og dedikeret af Robert Lax!
Hvis hæfter blev trykt for fjendtlige i et meget begrænset antal og er sparsomme og distribueret af Falkynor Books i Davie, Florida. Små poesibøger, trykt på flerfarvet papir og indbundet med hver to hæfteklammer.
Robert Lax (30. november 1915 – 26. september 2000) var en amerikansk digter, især kendt for sin omgang med trappistmunken og forfatteren Thomas Merton. En anden ungdomsven var maleren Ad Reinhardt. Efter en lang periode med at bevæge sig fra job til job om verden, slog Lax sig ned på øen Patmos i den sidste del af sit liv. Han blev af nogle betragtet
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
Annonce-ID | 9371242 |
---|---|
Sidst redigeret | 25.4.2025 kl. 06:10 |