Billedgalleri
TIL DEN YDERSTE GRÆNSE af KAI WITTRUP
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
TIL DEN YDERSTE GRÆNSE
af KAI WITTRUP
-
Med klare holdninger og strategisk sans har Kai Vittrup dirigeret store politistyrker, så der blev mere orden end konfrontation. Selvlært, men i dag anerkendt som en af verdens bedste ledere. De seneste år har han arbejdet for EU og FN i verdens brændpunkter, og i dag arbejder han som chef i den private sikkerhedskoncern EADS i Saudi-Arabien.
I bogen Til den yderste grænse beskriver Kai Vittrup sin ambition om at gøre en forskel, og han fortæller om det arbejde, han har gjort med at få danske værdier til at smitte af på nogle af verdens farligste stater. Her er det ikke altid demokrati og menneskerettigheder, der står øverst på dagsordenen.
Kai Vittrup beskriver levende, hvordan det har været og er at stå midt i disse brændpunkter, og om de kampe han har kæmpet ved de yderste grænser. På den yderste grænse er det momenterne, som afgør udfaldet. De momenter, hvor kalkuleret mod og forbandet held skiller liv fra død.
Hft.bog, 237 sider, illustreret. Udg. 2010.
-
SPAR PORTO ved at købe mere til
samlet forsendelse med DAO.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 24.4.2025 kl. 11:39 ・ Annonce-ID: 9353762